Politico: Avrupa'nın yaklaşan Ukrayna korkusu

Washington, savunma harcamalarını artırması için Avrupa'ya baskı yapıyor. Bununla birlikte bazı ABD'li Cumhuriyetçiler, seçim kazanımları elde ederlerse Ukrayna'ya yardımı sonlandırma sözü veriyor.
  • 20.10.2022, 15:32:31
  • Güncelleme: 1 ay önce
Politico: Avrupa'nın yaklaşan Ukrayna korkusu

“Politico” dergisi, Avrupa'nın ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteği geri çekebileceğine dair korkuları üzerine bir yazı yayınladı ve bazı Cumhuriyetçilerin ara seçimleri kazanmaları halinde ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteği azaltmaya gidebilceğine dikkat çekti. 

Lily Bayer'in hazırladığı yazıda, Avrupa'nın endişe verici bir gerçeğe uyandığı belirtildi. NATO'nun Ukrayna'daki en büyük yardımcısını kaybedebilir denilen yazıda, kasım ayında gerçekelecek ara seçimlerde muhafazakarların şansı yükselirken, NATO'nun Ukrayna'daki savaşta cömert velinimeti olan ABD'nin 2023'te cimri olabileceğine yer verildi. 

Bu yazı, Avrupa'nın, küçülen askeri cephaneliğini nasıl yenileyeceğine ve Ukrayna'nın yeniden inşasına nasıl yardım edileceğine ilişkin tartışmaların ortasında kaleme alındı. 

Yazıda, Avrupa ülkelerinin mali portföylerini ve askeri cephaneliklerini Ukrayna'ya yardım etmek için açmış olsalar da, ABD desteği en büyük olmaya devam etiğine yer veriliyor. Buna karşıtlık, Cumhuriyetçilerin Avrupa'daki Rus savaşının Amerika Birleşik Devletleri'nden çok kıta için bir tehdit olduğunu düşünmekteler ve seçim çalışmalarında Ukrayna'ya olan yardımın çekilmesinden bahsediliyor.

Bayer yazısında, Donald Trump yanlısı kanadın Ukrayna'ya devam eden desteğe 'karşı' çıkarken, demokrat geleneksel akımdan olan Biden ise Kiev'deki politikalarının yanında yer aldığına vurgu yapıyor. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber