Avrupa’da rekor sıcaklık

Avrupa’da bazı ülkelerde kış aylarında olunmasına rağmen rekor sıcaklıklar oluştuğu gözlendi. Ocak ayının ilk günlerinde sıcaklık 25,1’e kadar çıktığı belirtildi. 
  • 04.01.2023, 11:18:00
  • Güncelleme: 2 ay önce
Avrupa’da rekor sıcaklık

2023’ün ilk üç gününde sekiz Avrupa ülkesinde rekor sıcaklıklar oluştu. Polonya’nın Varşova kentinde sıcaklık 18,9 derece, İspanya’nın Bilbao kentindeyse 25,1 derece oldu. Bu mevsim ortalamalarının 10 derece üstünde, Temmuz ortalaması seviyesindeydi. Ulusal sıcaklık rekorlarının kırıldığı diğer ülkeler ise Hollanda, Lihtenştayn, Litvanya, Letonya, Çekya, Danimarka ve Belarus oldu. Almanya, Fransa ve Ukrayna’da ise yerel sıcaklık rekorları kırıldı.

SIRA DIŞI BİR DURUM 

Uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle bu tür hava olaylarıyla sık sık karşılaşılacağı konusunda yıllardır uyarılarda bulunuyordu. Sıcaklık rekorları dönem dönem kırılsa da bir önceki rekordan 10 derece fazlasının görülmesi sıra dışı bir olay. İngiltere, İrlanda, İspanya ve Fransa birkaç gün önce, 2022’nin ülkelerinde tarihe geçmiş en sıcak yıl olduğunu açıklamıştı.

ABD DONDU, 60 KİŞİ SOĞUKTAN ÖLDÜ 

Dünyada ortalama sıcaklıklar, endüstriyel dönemin başlangıcına kıyasla bugün 1,1 derece daha yüksek. Öte yandan Atlantik’in diğer yakasındaysa Kuzey Amerika’da büyük bir soğuk hava dalgası sonucu en az 60 kişi öldü. ABD’nin Orta Batı bölgesinin kuzeylerinde ağır kar yağışı devam ederken Texas, Oklahoma, Arkansas ve Louisiana’da ciddi gök gürültülü fırtınalar ve tornadolar bekleniyor.