Aslanların İni operasyonundaki detaylar paylaşıldı

İsrail'in uzun istihbarat çalışmaları sonucu Aslanların İni adlı direniş grubuna baskın düzenledi ve 5 direnişçi öldürüldü. İsrail güçleri geçtiğimiz günlerde gerçekleşen geçit töreniyle örgütün faaliyetlerine devam ettiği istihbaratını paylaştı. İsrail basını baskının ardından gerçekleştirilen operasyonun bazı detaylarını açıkladı.
  • 12.12.2022, 16:33:33
  • Güncelleme: 3 ay önce
Aslanların İni operasyonundaki detaylar paylaşıldı

İşgal güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus şehrinde "Aslanların İni" savaşçılarına karşı düzenlediği kanlı suikast operasyonundan birkaç hafta sonra, İsrail güvenlik güçleri ve çevreleri bu kanlı operasyonun uygulanma süreciyle ilgili daha fazla bilgi paylaşıldı. 

Walla web sitesi muhabiri Amir Bukhbout ordudaki ve Genel Güvenlik Servisi'ndeki kıdemli subaylar Şin Bet'ten alıntı yaparak, "Ekim ortasında Savaş Bakanı Benny Gantz ile yüksek rütbeli subaylar yoğun toplantılar yapıyordu. Ordu Genelkurmay Başkanlığı Harekat Dairesi yetkilileri, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'daki güvenlik durumuna ilişkin veriler sundu. Şin Bet şefi Ronen Bar Nablus ve Cenin'e dikkatleri çekiyordu. Özellikle Aslanların İni direniş grubunun bulunduğu Kasbah mahallesi hedefler arasında en başta yer alıyordu."

Bukhbut'un haberinde, İsrailli politikacıların seçim sürecinde olduğunu ve bu süreçte Aslanların İni için F-35 savaş uçağı kullanma düşüncelerinin de konuşulduğuna yer veriyor. Uzun süren toplantılar sonucu Savunma Bakanı Beni Ganz üç alternatif ortaya koydu. 

Resim1_12202212122758507307791.jpg

Haberde şu detaylara yer verildi: Şin Bet'in sağladığı istihbarat bilgileri yüksek kalitede bilgiler olmasına rağmen Aslanların İni'nin liderlerinin davranışları, çalışma yöntemleri gibi olguların takip edilmesi gerekliliği vurgulandı. Ayrıca sokak kameralarını yerleştirilmesi ve bunların düzenli takibi de operasyon öncesi gerçekleştirildi. 

İsrail bu operasyonla Batı Şeria'da ne derece etkili olduklarını göstermek, bu tür kalkışmaların önüne geçmek, direnişçilere mesaj vermek ve her anlamda bir sindirme amaçlandı. 

Şin Ben, Ganz'ı bir kez daha karargahda çağırdığında var olan operasyonel planı onaylanması istendi. Ganz'ın karşısında adım adım bir operasyon basamakları durtuyordu ve Ganz bu süreçte yanılmak istemiyordu. Olacak bir yal kışlık çok büyük kayıplara mal olabilirdi. Bu kayıplar kendini görevden aldırtabilirdi. 

Resim1_12202212122938141937469.jpg

Ganz, Filistin'in en yoğun ve en tehlikeli bölgelerinden birinin kalbindeki hassas operasyonu sonunda kabul etti. 

Gantz'ın kırmızı telefonu gece yarısından kısa bir süre sonra çaldı ve askeri sekreteri Yaki Dolf ona operasyonun başladığını, 140 askerin yaya olarak saklanma dairesine doğru ilerlediğini bildirdi, ancak bir berber askerleri gördü ve haber verdi. Buna rağmen İsrail güçlerinin ağır silahlarla saldırması sonucu Aslanların İni'nden 5 kişinin şehit olmasına neden oldu. 

Resim1_12202212122830645269544.jpg

Haberde son olarak, İşgal güçlerinin bu kanlı operasyonda Aslanların İni liderlerinden bazılarına suikast düzenlemiş olsa da, orduya ve yerleşimcilere yönelik devam eden silahlı saldırılar, olgunun sayfasını kapatmadığını ve ona katılan daha fazla Filistinlinin olduğunu doğruladığını belirtiyor.

Nablus'ta düzenlenen geçit töreni, oluşumunun yeniden başlayacağının sinyali niteliğinde. Bu da işgalin bir kısır döngü içinde döndüğü ve bu direniş daha da alevlenerek devam edeceğini gösterdiği bilgisi haberde son olarak yer alıyor. 


 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber