Arjantin'den 5 İranlıya çıkış yasağı

Arjantin'de bir yargıç, ABD tarafından yaptırım uygulanan Venezuelalı havayolu şirketine devredilen ve dün alıkonulan uçaktaki 5 İranlı mürettabatın pasaportlarıa el konulmasını talep etti.
  • 13.06.2022, 17:54:00
  • Güncelleme: 1 ay önce
Arjantin'den 5 İranlıya çıkış yasağı

Arjantin'de bir yargıç, ABD'nin yaptırım uyguladığı Venezuelalı havayolu şirketine devredilen ve dün alıkonulan uçağın 5 İranlı mürettebatının pasaportlarına el konulmasını istedi.

Arjantin basınında çıkan habere göre, Federal Yargıç Federico Villena'nın kararıyla Arjantin'de alıkonulan uçağın İranlı mürettebatı Muhammed Husrevierak, Golamrıza Kasımi, Mehdi Museli, Said Velizade ve Abdulbasıt Muhammedi'nin pasaportlarına 72 saat süreyle el konuldu.

Daha önce tarifeli uçuşla Arjantin'den çıkmalarına izin verilen İranlı mürettebat yalnızca Yargıç Villena'nın kararıyla ülkeden ayrılabilir.

Karar, Arjantin İsrail Dernekleri Delegasyonunun (DAIA), İranlı mürettebatın ABD'nin terör örgütü ilan ettiği İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü ile bağlantılı oldukları iddiasıyla uçağın ve 14'ü Venezuelalı 19 mürettebatın soruşturulması için şikayetçi olmasının ardından alındı.

Uçak hakkında soruşturma açılıp açılmamasına Yargıç Cecilia Incardona karar verecek.

EL KONULAN UÇAK

ABD'nin yaptırım uyguladığı İran havayolu şirketi Mahan Havayollarından Venezuela'nın devlet havayolu şirketi Conviasa'nın alt kuruluşu Emtrasur Kargoya kullanım hakları devredilen Boeing 747-300 tipli YV3531 kayıt numaralı kargo uçağı, Venezuela'nın başkenti Karakas'tan 6 Haziran'da Arjantin'e gelmişti.

7 Haziran'da Karakas'a dönmesi planlanan uçak, yakıt yetersizliği nedeniyle bu uçuşu gerçekleştirememiş, 8 Haziran'da yakıt almak üzere Arjantin'den Uruguay'a hareket etmiş ancak Uruguay'ın hava sahasını kapatması üzerine yakıt alamadan Arjantin'e geri dönmüştü.

Uçağın 5'i İranlı olmak üzere 19 mürettebatı bulunuyordu.

Güvenlik güçleri tarafından aranan kargo uçağının araba parçaları taşıdığı tespit edilmişti.

Olay, muhalif milletvekili Gerardo Milman'ın uçak hakkında hükümetten rapor talep etmesi üzerine basına yansımıştı.