Arap Birliği'nden Sudan’daki taraflara diyalog çağrısı

Başbakan Abdullah Hamduk’un istifasının ardından yaşanan kriz sebebiyle Arap Birliği, Sudanlı taraflara diyalog çağrısında bulundu.
  • 04.01.2022, 17:10:10
  • Güncelleme: 4 ay önce
Arap Birliği'nden Sudan’daki taraflara diyalog çağrısı

Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Hamduk’un görevi bırakma gerekçelerinin anlayışla karşılandığı ve kararına saygı duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Sudan'ın son iki yılda elde ettiği kazanımların korunması adına tüm taraflar "anlayış zeminine ulaşmak" için acil harekete geçmeye çağrıldı.

Birlik, ülkedeki krizin çözüme kavuşturulması ve Sudan halkının isteklerinin yerine getirilmesi için tüm tarafların istişare ve yapıcı diyaloğa yoğunlaşması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk istifa etti

Sudan'da 25 Ekim'deki askeri müdahalenin ardından teknokrat hükümeti kurması için görevine iade edilen Başbakan Abdullah Hamduk, ülkedeki siyasi krizin çözülememesi ve askerle anlaşmazlıklar nedeniyle 2 Ocak'ta istifasını sunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Sudan’da geçtiğimiz sene 25 Ekim’de Başbakan Abdullah Hamduk ile aralarında en az 4 bakanın da bulunduğu diğer sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı. Egemenlik Konseyi Başkanı ve ordu komutanı Abdülfettah el-Burhan, daha sonra olağanüstü hal ilan ederek sivil yönetimi feshettiğini duyurmuştu. Başbakan Hamduk ertesi gün ev hapsine alınması şartıyla serbest bırakılmıştı. Egemenlik Konseyi Başkanı El Burhan, 11 Kasım’da yayınladığı kararname ile Egemenlik Konseyi’nin yeniden kurulduğunu duyurmuştu. Darbenin ardından halk ayaklanmış ve gösteriler patlak vermişti. 21 Kasım’da ise El-Burhan ve Hamduk anlaşmaya varmış ve Hamduk’un yeniden başbakan olarak göreve gelmesine karar verilmişti. 25 Ekim'den bu yana devam eden protestolarda 56 kişi hayatını kaybetti.