Alplerin rengi kırmızıya döndü

Sıcak havalar beyaz görüntüsüyle ünlü Alp Dağları’nın renginin değişmesine neden oldu. Uzmanlar yaşanan değişimin normal olduğunu belirtse de, iklim değişikliğinin süreci hızlandırdığına dikkat çekti.
  • 24.06.2022, 11:57:32
  • Güncelleme: 1 gün önce
Alplerin rengi kırmızıya döndü

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi ve İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri AR-GE Birimi Direktörü Berat Haznedaroğlu, Fransız Alpleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kar tabakasının renginin kırmızıya dönmesinin "kar yosunu" da denilen alg türlerinin renk değiştirmesinden kaynaklandığını belirten Haznedaroğlu, iklim değişikliğinin kar yosunlarının sayılarının artmasına neden olabileceğini söyledi.

Berat Haznedaroğlu, Fransız Alpleri'nin yüksek kesimlerinde karın renginin kırmızıya döndüğünün gözlemlenmesiyle ilgili, bu durumun "kar yosunu" da denilen ve başlıcaları literatürde "chlamydomonas ve chloromonas" olarak geçen alg türlerinden kaynaklandığını dile getirdi.

Algler üzerindeki çalışmalarını 12 yıldır sürdüren Haznedaroğlu, kar yosunlarının kutup bölgeleri ve Alp Dağları dışında, Türkiye’de Aladağlar gibi yüksek ve karla kaplı bölgelerde de görüldüğünü belirtti.

Bu yosunların doğal halleriyle yeşil renkte olduğunu fakat kendilerini yoğun ışıktan korumak için zaman zaman renklerinin kırmızıya döndüğünü anlatan Haznedaroğlu, "Renk değiştirmeler, yosunların yaşamsal döngülerinin bir parçası. İklim değişikliği olmadan önce de bu renk değişimleri gözleniyordu ancak artan sıcaklıklar nedeniyle daha geniş alanlarda görülmeye başladı." dedi.

  • Kaynak: AA