Almanya’nın en büyük bankasına şok suçlama

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde 'kara para aklama' araması yapıldı. Haberin duyulmasından sonra bankanın hisseleri yüzde 3 değer kaybetti.
  • 30.04.2022, 14:51:37
  • Güncelleme: 3 ay önce
Almanya’nın en büyük bankasına şok suçlama

Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde Frankfurt Savcılığı tarafından kara para aklama soruşturmasına yönelik arama yapıldığı bildirildi.

Frankfurt Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) yetkilileri ile kara para aklama soruşturmasına yönelik bankanın Frankfurt merkezinde arama yaptığı belirtildi.

Açıklamada, devam eden soruşturmaya ilişkin “tedbirler” gerekçe gösterilerek daha fazla ayrıntı verilmedi.

DEUTSCHE BANK’IN HİSSELERİ GERİLEDİ

Deutsche Bank ise söz konusu aramanın kara para aklamayla ilgili olarak bankanın yetkililere bildirdiği şüpheli işlemleri içerdiğini ve Alman yetkililerle tam bir iş birliği içinde olunduğunu vurguladı.

Haberin duyulmasından sonra, bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 3 düşerek, 9,27 avrodan işlem görüyor.

Bu arada, uzun yıllar zarar açıklayan Deutsche Bank, Ukrayna-Rusya savaşının "görünümü" gölgelemesine rağmen yatırım bankacılığı birimindeki kazancın etkisiyle ilk çeyrekte net karını yüzde 17 artırarak 1,06 milyar avroya yükseltmişti.