Almanya'da ırkçı AfD partisinin kapatılması talep edildi

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili Wanderwitz, ırkçı ve ayrımcı politikalarıyla bilinen Almanya İçin Alternatif Partisi'nin kapatılmasını ve faaliyetlerinin yasaklanmasını talep etti.
  • 13.01.2022, 12:06:05
  • Güncelleme: 4 ay önce
Almanya'da ırkçı AfD partisinin kapatılması talep edildi

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Marco Wanderwitz, Almanya İçin Alternatif Partisi'nin (AfD) kapatılmasını ve faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi.

Wanderwitz, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, AfD hakkında kapatma davası açılmasının zamanının geldiğini belirtti.

AfD'nin başı ve uzuvlarıyla tamamen aşırı sağcı olduğunu söyleyen Wanderwitz, "AfD, özellikle Saksonya'da öyle radikalleşti ki demokrasi ve özgür demokratik düzen için çok ciddi bir tehlike oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

WANDERWİTZ’İN OFİSİ BASILDI

AfD’nin güçlü olduğu Saksonya eyaletinden milletvekili seçilen Wanderwitz'in Zwönitz kentindeki ofisine bu ayın başında saldırı yapılmıştı.

Almanya’da bir partinin kapatılması için Federal Meclis (Bundestag), Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi (Bundesrat) veya federal hükümetinin Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapması gerekiyor.

AFD’NİN 80 MİLLETVEKİLİ İLE TEMSİL EDİLİYOR

AfD, 26 Eylül 2021’de yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 10,3’ünü alarak 83 milletvekili kazanmıştı ancak seçimlerden sonra 3 milletvekilinin meclis grubundan istifa etmesinden dolayı mecliste 80 milletvekili ile temsil ediliyor.

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Dairesi aşırı sağcı tutumlarından dolayı AfD’nin bir bölümünü izlemeye almış, partinin tümünün takip edilmesi konusunda ise yargı süreci devam ediyor.

MİLLİ GÖRÜŞ'TEN AÇIKLAMA

Almanya'da 26 Eylül'de düzenlenen federal seçimlerde herkesin sandığa gitmesini isteyen İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, Almanya için Alternatif (AfD) gibi ırkçı bir partinin Federal Meclis veya eyalet parlamentolarına kalıcı bir şekilde yerleşmeyi başarmasının kendilerini endişelendirdiğini belirtmişti.

Altaş, yaptığı açıklamada, "Federal hükümetin her türlü ırkçılığa, her türlü önyargı suçlarına karşı her düzeyde kararlı adımlar atmasını bekliyorum. Aşırı sağcılıkla mücadelenin, sivil toplumla olduğu kadar kamu hizmetleriyle de olması gerekir." ifadelerini kullanmıştıç