Almanya ülke genelinde füze kalkanı kurmayı planlıyor

Almanya'nın, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında ülke geneli için hava savunma sistemi kurmayı planladığı belirtildi.
  • 27.03.2022, 16:03:32
  • Güncelleme: 5 ay önce
Almanya ülke genelinde füze kalkanı kurmayı planlıyor

Bild gazetesinde yer alan haberde, orduyu güçlendirmek için 100 milyar avro ayıran Alman hükümetinin ülke geneli için bir füze kalkanı kurmayı düşündüğü bildirildi.

Söz konusu haberde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Almanya Genelkurmay Başkanı Ebehard Zorn ile yaptığı görüşmede söz konusu 100 milyar avronun nasıl kullanılacağını istişare ettiği ve bu bağlamda İsrail'in "Irone Dom" (Demir Kubbe) füze savunma sisteminin gündeme geldiği, somut olarak da “Arrow-3” hava savunma sisteminin ele alındığı ancak satın alınmasına dair henüz bir karar verilmediği belirtildi.

Federal Meclis Savunma Komisyonu Üyesi Andreas Schwarz, Rusya’nın tehditlerine karşı Almanya’nın kendisini daha iyi koruması gerektiğine vurgu yaparak, “Hızlı bir şekilde ülke geneli için füze kalkanına ihtiyacımız var. İsrail’in Arrow-3 sistemi iyi bir çözüm. Bu Demir Kubbeyi komşu ülkeler üzerinde de yayabiliriz. Böylelikle Avrupa’nın güvenliği konusunda kilit rol üstelenebiliriz." dedi.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre de Federal Meclis'ten bazı milletvekillerinin bu hafta İsrail’e giderek hava savunma sistemine dair bilgi alacağı kaydedildi.

Almanya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise 100 milyar avronun kullanılmasına ilişkin planın oluşturulmaya devam edildiği ve bu planın meclis sürecine dahil edileceğinden şu anda içeriğine ilişkin bilgi verilemeyeceği belirtildi.