Almanya Ukrayna'ya söz verdiği silahların 5'te 1'ini bile yollamadı

Almanya, Rus işgali altında bulunan Ukrayna'ya Mart ayının başında 2 bin 700 adet uçaksavar füzesi göndereceğine dair söz vermişti. Sözünü tutmadığı ortaya çıktı.
  • 19.03.2022, 19:10:11
  • Güncelleme: 6 ay önce
Almanya Ukrayna'ya söz verdiği silahların 5'te 1'ini bile yollamadı

Welt'te her alan habere göre, Almanya Federal Hükümeti, Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'ya Mart ayının başında 2 bin 700 adet taşınabilir uçaksavar füzesi gönderme sözü vermişti. Yapılan araştırmalara göre, söz verilen füzelerin sadece 500 adeti teslim edilebildi.

Ukrayna kaynaklarına dayandırılan habere göre, Ukrayna söz verilen füzelerin sadece bir kısmını Perşembe akşamı Polonya'da teslim aldı. Haberde, yakın zamanda farklı bir teslimat planlanmadığı bilgisi de yer aldı.

Konu ile ilgili Almanya Savunma Bakanlığı ile iletişime geçildiğinde, Bakanlık sözcüsü silah teslimatlarının Federal Güvenlik Konseyi'nin onayından sonra yapılabileceğine dikkat çekti.

Sözcü, "Mevcut güvenlik durumundan kaynaklanan bilgilerin sınıflandırılması nedeniyle" daha fazla bilgi vermezken, Ukrayna'ya yapılan silah teslimatlarıyla ilgili bilgilerin "çok gizli" olarak sınıflandırıldığı belirtildi.