Almanya, İsrail’i haritadan sildi

Alman Askeri Karşı İstihbarat Servisi (MAD), yayınladığı bir raporda İsrail’i haritadan sildi. Bir Twitter kullanıcısının uyarısıyla ortaya çıkan durumun ardından açıklama yapan MAD Başkanı Dr. Gramm, hata yapıldığını belirterek özür diledi.

  • 13.05.2020, 12:58:48
  • Güncelleme: 4 ay önce
Almanya, İsrail’i haritadan sildi

Almanya Askeri Karşı İstihbarat Servisi (MAD) Başkanı, 2019 yılı raporlarının ilk taslağında İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarının Ürdün ile aynı renge boyanarak bu ülkeye aitmiş gibi gösterilmesinin ardından özür diledi.

MAD Sözcüsü Peter Weier, “MAD raporunun ilk versiyonunda ‘Alman Federal Ordusu’nun (Bundeshwer) MAD ile ortak operasyon alanlar’ı haritasında bir hata yapıldı. Ürdün’de operasyon yürütülen alanlar grafiksel olarak düzenlenirken, İsrail yanlış renklendirildi ve daha sonra Ürdün içerisinde gösterildi.”

Middle East Monitör'de yer alan habere göre İsrail’in Ortadoğu’yu içeren haritada olmadığı bir Twitter kullanıcısı olan Klemens Köller tarafından atılan bir twitle MAD’in dikkatine sunularak, “MAD’in ilk raporunda İsrail haritada yok” denildi.

Alman Savunma Bakanı, iddialara “Bay Köller, uyarınız için teşekkür ederiz. Bu gerçekten bir hata” diye yazarak yazılımsal bir hata olduğu cevabını verdi.

MAD, sona eren araştırmada hataya, kasıtlı eylem veya siyasi bir artniyetten ziyade “özen eksikliği ve yetersiz kontrolün” sebebiyet verdiğini açıkladı.

MAD Başkanı Dr. Christof Gramm, The Jerusalem Post gazetesine gönderdiği bir e-mailde “Bu hatadan sorumlu personel kişisel görüşmeler gerçekleştirdim ve yoğun bir fikir alışverişinde bulundum. Bu olaydan derin üzüntü duyuyorum ve açıkça özür dilerim. Bu durum antisemitizm ve aşırılıkla mücadele eden MAD’de olmamalıydı. Yayınlarımızın kalite yönetimini geliştireceğiz.” diye yazdı.