Almanlar Rus gazına olan bağımlılıktan tasarruf yaparak kurtulacak

Rusya’nın gaz arzını durdurma ihtimaline karşılık enerji tedarikini güvence altına almak Almanya, aylardır alternatif bir kaynak bulunamaması üzerine vatandaşlardan enerji tasarrufu yapmalarını istedi.
  • 16.04.2022, 16:43:12
  • Güncelleme: 5 ay önce
Almanlar Rus gazına olan bağımlılıktan tasarruf yaparak kurtulacak

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin Rus enerjisine olan bağımlılığı azaltabilmesi için vatandaşlardan enerji tasarrufu yapmaya başlamasını istedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki başlattığı savaşa tepki olarak Almanya’yı Rus gazı, kömürü ve petrolünden bağımsız hale getirme stratejisi izlerken, yani bir yol haritası belirlendi.

RUS BAĞIMLILIĞINDAN TASARRUFLA KURTULACAĞIZ

Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Habeck, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman vatandaşlarının enerji tüketimini azaltmaları halinde ülkenin enerji ithalatında Moskova’ya daha az bağımlı hale gelebileceğini belirtti.

Vatandaşlara mümkün olduğunca araba kullanmak yerine tren veya bisiklet kullanmayı önerdiğini aktaran Habeck, “Şu anda herkesten enerji tasarrufuna katkıda bulunmalarını istiyorum.” dedi.

Camia Haber’de yer alan bilgilere göre Habeck, “Kullanılmayan her kilometre, Rusya’nın enerji kaynaklarından uzaklaşmayı kolaylaştıran bir katkıdır. Böylece iklimi de koruyoruz.” ifadelerini kullandı.

EVDEN ÇALIŞMA SEÇENEĞİ MASADA

Bakan Habeck, ülkesinde bireysel enerji tüketiminin yüzde 10 azaltılmasının mümkün olduğuna işaret ederek, imkan varsa şirketlerin çalışanlara evden çalışma seçeneği sunarak katkıda bulunabileceğini vurguladı.

Almanya’nın sanayide çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrolü, gazı ve kömürüne diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülüyor. Ülke, ihtiyacı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan karşılıyor.

KONUTLARIN YARISI DOĞAL GAZ İLE ISITILIYOR

Almanya’da konutların yaklaşık yarısı ağır sanayide elektrik üretmek için kullanılan doğal gazla ısıtılıyor.

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak için yoğun çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından tamamen bağımsız olmak için zamana ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Hükümet, Rusya’dan arzın hemen durdurulmasına da karşı çıkıyor.

Almanya, Rus doğal gazına bağımlılığı azaltmak için inşa edilecek 2 LNG terminalinin 2 yıl içinde faaliyete geçmesini bekliyor. Halihazırda terminali olmayan Almanya, Katar’dan doğrudan LNG sevkiyatı yapamıyor.