Alman ordusunda Rus tasfiyesi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ihtimali saçmalık olarak niteleyen Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Schönbach, Putin'e anlayış gösterilmesi gerektiğiyle ilgili sözleri nedeniyle istifa etti.
  • 23.01.2022, 12:50:25
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Alman ordusunda Rus tasfiyesi

Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı, Rusya'ya ilişkin sözleri nedeniyle istifa etti.

Alman Haber Ajansı’nda (DPA) yer alan habere göre Savunma Bakanlığı, Federal Meclis Savunma Komisyonu üyelerine Koramiral Kay-Achim Schönbach’ın görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Schönbach, Hindistan’da bir toplantıda Rusya ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili açıklamalarda bulunarak Putin'e anlayış gösterilmesi gerektiğini belirtmişti.

KIRIM BİR DAHA GERİ GELMEYECEK

Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafla ilgili de Schönbach, "Kırım yarımadası gitti, geri gelmeyecek" ifadelerini kullanmasına rağmen, Rusya’nın Ukrayna topraklarına el koymak istemesini "saçmalık" olarak nitelendirmişti.

Almanya'nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen’in de Schönbach’ın sözlerinden dolayı Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı bildirilmişti.

ÇİN’E KARŞI RUS İŞ BİRLİĞİ ÖNERİSİ

Çin'e karşı bir güç oluşturmak için Rusya’ya ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Schöbach, "Putin, ateist olmasına rağmen bu önemli değil. Bu büyük ülke demokratik olmasa da ikili ortak olarak yanımızda olması Rusya’yı Çin’den uzak tutabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Savunma Bakanlığı da Schönbach’ın ifadelerinin içerik ve kelime seçimi açısından hiçbir şekilde Federal Savunma Bakanlığının pozisyonuna uymadığını açıklamıştı.