AKOM, İstanbul’da etkili olması beklenen kar yağışına karşı uyardı

AKOM, İstanbul’da etkili olması beklenen soğuk hava, kar, sulu kar, buzlanma, don ve kuvvetli rüzgâra karşı uyardı.
  • 20.01.2022, 23:35:18
  • Güncelleme: 1 ay önce
AKOM, İstanbul’da etkili olması beklenen kar yağışına karşı uyardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul’da etkili olması beklenen soğuk hava, kar, sulu kar, buzlanma, don ve kuvvetli rüzgâra karşı uyardı.

AKOM’un uyarı raporunda, İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinin Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girmesinin beklendiği belirtildi. Uyarı raporunda şu ifadeler yer verildi:

“Sistemin etkisi ile Cuma (Yarın) sabah saatlerinden (10:00) itibaren bölgemizde yer yer kuvvetli sağanak yağmur şeklinde başlaması beklenen yağışların, akşam saatlerinden (18:00) itibaren şehir merkezi dışında kalan yüksek kesimlerde (Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos vb.) karla karışık yağmur (sulu kar), gece saatlerinden (22:00) itibaren ise il genelinde yer yer kuvvetli kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki bir hafta boyunca etkili olması beklenen dondurucu soğuk ve yağışlı hava nedeni ile sıcaklıkların 0°C’ler civarı ve altında seyredeceği beraberinde yer yer kuvvetli kar yağışı, buzlanma ve don olaylarının yaşanabileceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan hafif kar yağışlarının aksine yeni gelen sistemin şehir içerisinde kürenecek boyutta kar örtüsüne neden olabileceği tahmin ediliyor. Kar kalınlığının; İstanbul’da nüfusun büyük bölümünün yaşadığı E-5’in altında kalan ilçelerde 5-10cm, Boğaz çevresi ile TEM arasında kalan kesimlerde 10-20cm, TEM’in kuzeyinde 20-30cm, yükseklerde Arnavutköy, Şile, Pendik Tuzla vb. 40cm ve üzeri aralığında kar örtüsünün oluşacağı tahmin ediliyor. Soğuk hava ve muhtemel kar yağışı nedeni ile yaşanacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı ve tedbirli olunması, mesai saatleri dışında nöbetçi personel görevlendirilmesi, AKOM ve BEUS mesajlarından gelecek uyarılar doğrultusunda yollarda gerekli müdahalenin yapılması önem arz etmektedir.”

  • Kaynak: İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AFET KOORDİNASYON MERKEZİ