"Akkuyu'nun açılması dünyada farklı bir ses getirecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Astana'da bir araya geldi. Erdoğan, "Akkuyu'nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir." dedi.
  • 13.10.2022, 14:42:13
  • Güncelleme: 3 ay önce
"Akkuyu'nun açılması dünyada farklı bir ses getirecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi kapsamında bulunduğu Astana'da ikili görüşmeler gerçekleştiriyor.

Zirve genel oturumuna katılmasının ardından pek çok liderle ikili temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Zirvenin düzenlendiği Bağımsızlık Sarayı'ndaki görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti ve 1,5 saat sürdü.

"Akkuyu'nun açılması dünyada farklı bir ses getirecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede şunları kaydetti:

"Akkuyu'nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir. Sinop'la ilgili adım atılabilirse daha farklı çarpan etkisi yapacaktır.

Tahıl koridoru

İstanbul Mutabakatını güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya tahıl ve gübresinin Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere naklini yapma konusunda kararlıyız. Türkiye ile Rusya'nın bu süreç içinde atacağı adımlar belli çevreleri rahatsız ederken öbür tarafta az gelişmiş ülkeleri de mutlu edecektir.

Türkiye AB'ye doğal gaz için en güvenilir rota olduğunu kanıtlıyor."

  • Kaynak: AA