AK Parti'den Macron'a sert tepki

Macron'un Türkiye'ye yönelik skandal iddialarda bulunmasının ardından, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bu iddialara sert tepki gösterdi. 
  • 08.11.2022, 13:03:52
  • Güncelleme: 2 ay önce
AK Parti'den Macron'a sert tepki

Türkiye'yi sömürgeci olarak suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik çok sert tepki gösterdi.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Afrika'da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz. Fransa'nın Afrika'daki sömürgeci geçmişinin Afrikalılara ne acı bedeller ödettiği ve bunun halen devam ettiği tüm dünyanın malumudur.

Cumhurbaşkanımız, Afrika'da eşitlik ve ortaklık temelinde bir vizyon ile kalıcı ve derinlikli ilişkiler geliştirmektedir. Macron ise Afrika'yı tapulu mülkü gören sömürgeci bir zihniyetin izlerini taşıdığı için bu durumdan rahatsız olmaktadır.

"VAHİM BİR HATADIR"

Fransız şirketlerinin Fransa kurumlarıyla bağlantılı olarak Suriye'de hem DEAŞ'a hem PKK'ya destek verdiği ortaya çıktı. Bu nedenle Macron'un Türk milletinden özür dilemesi gerekirken üstüne çıkıp Türkiye'yi 'emperyalist güç' olmakla suçlaması vahim bir hatadır."

 

 

  • Kaynak: Yenişafak Gazetesi