Ürdün'de kriz çözüldü: Prens Hamza, Kral Abdullah'a bağlılık sözü verdi

Ürdün'de darbe grişimine kalkışan Prensi Hamza'nın, dün Kral II. Abdullah'a bağlılık sözü verdiği, kralın kraliyet ailesindeki sürtüşme konusunda arabuluculuğu kabul ettiği belirtildi. 

  • 06.04.2021, 17:06:01
  • Güncelleme: 5 ay önce
Ürdün'de kriz çözüldü: Prens Hamza, Kral Abdullah'a bağlılık sözü verdi

Hükümet, eski veliaht prens ve Kral Abdullah'ın üvey kardeşi Hamza'yı "krallığın güvenliğini istikrarsızlaştırmak" için kışkırtıcı bir komploya karışmakla suçladı.

En az 16 kişiyle birlikte gözaltına alınan Hamza, daha önce Amman sarayında ev hapsine alındığını doğrulamış ama faaliyetini kısıtlayan emirlere uymayacağı konusunda ısrarcı bir tavır almıştı.

Ancak saray kargaşasının belirgin bir şekilde hafifletilmesiyle 41 yaşındaki prens, Kral Abdullah'a destek sözü verdi.

Saraydan alıntılanan imzalı bir mektupta, Hamza, "Atalarımın mirasına sadık kalacağım, yollarında yürüyeceğim, yollarına ve mesajlarına sadık kalacağım." dedi.

"Majesteleri Kral ve Veliaht Prensine yardım etmeye ve onu desteklemeye her zaman hazır olacağım." ibareleri de mektupta yer aldı.

Hamza'nın açıklaması, sarayın Kral Abdullah'ın "Prens Hamza sorununu Haşimi (iktidar) ailesi çerçevesinde ele almak için" arabuluculuğu kabul ettiğini söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Arabuluculuk görevi, kendisi de tahtın eski varisi olan amcası Prens Hasan'a verildi.

59 yaşındaki Kral Abdullah, 1999'da babasının vasiyeti doğrultusunda Hamza'yı veliaht prens seçti, ancak daha sonra unvanı elinden aldı ve kendi oğlu Prens Hüseyin'i tahtın varisi ilan etti.

Washington, Körfez ülkeleri, Mısır ve Arap Ligi, Kral Abdullah'a destek sözü verdiler ve Pazartesi günü de benzer bir mesaj Rusya'dan geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Pazartesi günü Washington'un Abdullah'a verdiği desteği yineledi.

Price, gazetecilere "Onun dürüstlüğüne ve vizyonuna değer veriyoruz. Krala tam desteğimiz var." dedi. 

Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, Pazar günü yaptığı açıklamada, "Bu fitne en başından engellendi." demişti. 

Safadi, iddia edilen dış güçlerin isimlerini vermedi, ancak "yabancı istihbarat servisleriyle bağlantılı" bir kişinin Hamza'nın karısını ülke dışına çıkarmayı teklif ettiğini söyledi.

Çeviri: Emirhan Kemendi