Afrikalılar maç izleyebilmek için birbirini ezdi: 8 ölü

Kamerun ile Komorlar’ın karşı karşıya geldiği Afrika Uluslar Kupası yarı finalinde izdiham yaşandı. Stadyum önünde toplanan kalabalığın arasında kalan, içlerinde çocukların da bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti.
  • 25.01.2022, 13:00:02
  • Güncelleme: 4 ay önce
Afrikalılar maç izleyebilmek için birbirini ezdi: 8 ölü

Afrika Uluslar Kupası yarı finalinde Kamerun ile Komorlar’ı karşı karşıya getiren maç öncesi Yaounde Olembe Stadyumu önünde izdiham yaşandı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yer alan habere göre, aralarında çocukların da olduğu en az 8 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

SEYİCİ SAYISI TAHMİNLERİN ÜZERİNDE OLDU

Normalde 60 bin kişilik olan ve salgın önlemleri nedeniyle maksimum yüzde 80 dolu (48 bin) olması gereken stadyumun önüne yaklaşık 50 bin kişinin geldiği aktarıldı

Yaralılar başkent Yaunde’de bulunan Messa Devlet Hastanesi’ne nakledildi.

Associated Press'e konuşan bir hemşire, yaralılardan bazılarının ‘umutsuz durumda’ olduğunu ve özel bir hastaneye tahliye edilmeleri gerektiğini belirtti.

DEVLET TELEVİZYONU OLAYI DOĞRULADI

Kamerun Radyo Televizyonu'na göre, stadyum önünde meydana gelen olayda aralarında çocukların da bulunduğu en az 8 kişinin öldüğü doğrulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Afrika Futbol Konfederasyonu, durumun araştırıldığını ve incelemeler tamamlandıktan sonra ayrıntılı bir rapor hazırlanacağını duyurdu.

Yaounde Olembe Stadyumu'nda oynanan Afrika Uluslar Kupası yarı final maçı öncesinde giriş kapısında çıkan izdiham nedeniyle çok sayıda kişi yaralandı, en az 8 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal basındaki haberlere göre, Afrika Uluslar Kupası'nda Kamerun ile Komorlar arasında oynanan maç öncesinde giriş kapısında izdiham oluştu.