Afrika Birliği: Yabancı paralı askerler Afrika’yı terk etmeli

Afrika Birliği Siyasi İşler, Barış ve Güvenlik Komiseri Bankole Adeoye, Afrika’da faaliyetlerde bulunan paralı yabancı savaşçıların kıtayı terk etmesi gerektiğini bildirdi.
  • 06.02.2022, 18:38:11
  • Güncelleme: 4 ay önce
Afrika Birliği: Yabancı paralı askerler Afrika’yı terk etmeli

Adeoye, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği (AfB) Zirvesi kapsamında basına açıklamalarda bulundu.

Yabancı paralı askerlerin Afrika’da olağan hale geldiğini vurgulayan Bankole Adeoye, "Paralı yabancı savaşçılar Afrika'yı terk etmeli." dedi.

AfB olarak kıtada faaliyet gösteren yabancı paralı savaşçıların Afrika’yı terk etmesi için çalışmalar yürüttüklerini bildiren Adeoye, ayrıca, “Bölgemizin her tarafında terör, şiddet ve radikalleşme artıyor. Bu belalarla baş etmek zorundayız." ifadesini kullandı.

Her yıl bir ülkenin dönem başkanlığını yürüttüğü AfB Zirvesi’nde, Kongo Demokratik Cumhuriyeti görevini Senegal'e devretti.

Zirvede, Etiyopya'daki iç savaş, Somali'deki AfB misyonunun güvenliği yerel güçlere devretmesi, Batı Afrika'daki darbeler, Kamerun'daki Anglofon krizi, Sudan ve Çad'daki geçiş dönemi, Mozambik'te terörle mücadele, iklim değişikliğinin kıtaya etkileri ve Afrika’daki gıda sorunu gibi başlıkların görüşüldüğü bildirildi.