simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

ABD'nin Orta Doğu'daki silah deposundan sevkiyat başladı

New York Times ABD'nin İsrail'de bulunan büyük ama az bilinen mühimmat depolarından Ukrayna'ya topçu mermisi gönderdiğini duyurdu. ABD basınında yer alan bu haber İsrail'in Rusya ile dengede tutmaya çalıştığı ilişkilerine zarar vermesinden endişe duyuyor.
  • 18.01.2023, 08:26:33
  • Güncelleme: 2 ay önce
ABD'nin Orta Doğu'daki silah deposundan sevkiyat başladı

New York Times'ta yer alan bir habere göre ABD'nin İsrail'de bulunan mühimmat depolarından Ukrayna2ya top mermileri gönderdiklerini yazdı. İsrail'de yer alan bu depoların Pentagon'un Ortadoğu Komutanlığı'nın operasyonlarında rutin olarak kullanılan depolar olduğunu yazan gazete bu durumun İsrail'in Rusya ile olan ilişkilerini etkileyeceğini de haberinde yer verdi.

ABD'nin İsrail'de büyük ama az bilinen bu silah deposuna aynı zamanda İsrail'in de gerekli gördüğü zamanalarda ulaşma imkanı olduğu haberde belirtiliyor.

Haber Ukrayna savaşının her iki tarafın da binlerce mermi fırtlattığı topçu güdümlü bir yıpratma savaşına dönüştüğünü yazarken ABD'li analistlerin de şu görüşlerine yer veriyor: 

"Topçuların hem Ukrayna hem de Rusya için kara muharebe ateş gücünün bel kemiğini oluşturduğunu ve savaşın sonucunun cephanenin önce hangi tarafta biteceğine bağlı olabileceğini söylüyor. ABD'deki stokların gergin olması ve Amerikan silah üreticilerinin henüz Ukrayna'nın savaş alanı operasyonlarının hızına yetişememesi nedeniyle Pentagon, boşluğu kapatmak için iki alternatif mermi kaynağına yöneldi: biri Güney Kore'de ve diğeri İsrail'de."

İSRAİL MOKOVA İLİŞKİLERİ ZARAR GÖRÜR

İsrail, Moskova ile ilişkilerine zarar verme korkusuyla Ukrayna'ya silah sağlamayı sürekli olarak reddetti ve başlangıçta Pentagon'un cephanesini stoktan çekmesi halinde Ukrayna'nın silahlandırılmasında suç ortağı görünmekle ilgili endişelerini dile getirdiğini yazan gazete İsrailli ve Amerikalı yetkililerin, Ukrayna'ya gönderilecek 300 bin merminin yaklaşık yarısının Avrupa'ya sevk edildiğini ve sonunda Polonya üzerinden teslim edileceğini söylediğine de yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri şimdiye kadar Ukrayna'ya bir milyondan biraz fazla 155 milimetrelik mermi gönderdi veya gönderme taahhüdünde bulundu. Üst düzey bir ABD'li yetkili, operasyonel konuları görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşurken, bunun önemli bir kısmının - yarısından azı olsa da - İsrail ve Güney Kore'deki stoklardan geldiğini söyledi.

Almanya, Kanada, Estonya ve İtalya dahil olmak üzere diğer Batılı ülkeler Ukrayna'ya 155 milimetrelik mermiler gönderdi.

ABD ve Batılı yetkililer, Ukrayna ordusunun ayda yaklaşık 90 BİN topçu mermisi kullandığını söylüyor, bu da ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından üretilenlerin yaklaşık iki katı. Geri kalanı, mevcut stoklar veya ticari satışlar dahil olmak üzere diğer kaynaklardan geldiği belirtiliyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber