“ABD'nin müdahalesi Afganistan'da terörü artırdı”

Pakistan Başbakanı İmran Han, ABD’nin Afganistan’da teröre karşı savaşının daha çok terörist doğurduğunu ifade etti.
  • 13.02.2022, 21:55:39
  • Güncelleme: 4 ay önce
“ABD'nin müdahalesi Afganistan'da terörü artırdı”

İmran Han, CNN’e bölgesel ve uluslararası gelişmeler, Afganistan’daki son durum ve diğer meseleler hakkında açıklamalarda bulundu.

Han, ABD’nin kendi vatandaşlarına insansız hava aracı saldırılarının doğru ve teröristleri hedef aldığını söylediğini hatırlatarak, "Köylerde patlayan bombalar nasıl sadece teröristleri hedefler?" dedi.

ABD halkının bu şekilde patlayan bombaların yol açtığı yan zararlardan haberi olmadığını ifade eden İmran Han, Washington yönetiminin insansız hava aracı saldırılarına ilişkin politikasını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan İmran Han, ABD’nin Afganistan’da teröre karşı savaşının daha çok terörist doğurduğunu bildirdi.

80 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Pakistan’ın Afganistan'da ABD ile iş birliği halinde olduğu gerekçesiyle intikam saldırılarına maruz kaldığını anımsatan Han, "Tüm ülkede intihar bombaları vardı. Biz 80 bin kişi kaybettik.” diyerek yaşadıkları saldırıları vurguladı.

Han, Afganistan’daki mevcut durum sebebiyle 40 milyon kişinin sıkıntı yaşadığının altını çizerek, ABD halkının Taliban hükümetinden hoşlanmama ile son derece zor şartlarla karşı karşıya kalan Afganları birbirinden ayırt etmesi gerektiğini belirtti.

“TALİBAN’IN ALTERNATİFİ YOK”

Afganistan’da bir şeylerin ilerlemesi adına tek seçeneğin Taliban ile ilişki kurmak olduğunu vurgulayan Han, "Şu anda Taliban’a bir alternatif var mı? Hayır yok." dedi.

İmran Han, Taliban’ın gönderilmesi halinde bu durumun Afgan halkı için faydalı olup olmayacağını sorgulayarak, dünyanın Taliban’a sırt dönmesinin ülkede kaosa yol açacağının altını çizdi.

ABD’nin Taliban’ı er veya geç tanıması gerektiğini belirten Han, dünyanın Taliban’ı tanımadan önce bazı garantiler istediğini bildirdi.

CAMMU KEŞMİR VURGUSU

Han, Çin’in Doğu Türkistanlılara uyguladığı duruma da değinerek, ülkesinin Pekin Büyükelçisi'nin bölgeye gittiğini ve rapor ettiklerinin Batı medyasında yer alanlardan farklı olduğunu belirtti.

Cammu Keşmir’de son 35 yılda yaklaşık 100 bin Keşmirlinin öldüğünü vurgulayan Han, bu bölgede 800 bin Hint askeri olduğunu ve yargısız infazların yaşandığının altını çizdi.