ABD'nin kanlı Mai Lai katliamı 

ABD'nin sivillere karşı işlediği katliamlardan biri olarak hafızalara kazılan Vietnam'daki Quang Ngai eyelatine bağlı Mai Lai köyü 347 sivilin katledilişine tanık oldu ve bu katliam tarihe Mai Lai katliamı olarak geçti. 
  • 17.03.2023, 09:31:43
  • Güncelleme: 1 hafta önce
ABD'nin kanlı Mai Lai katliamı 

16 Mart 1968'de Vietnam'da bir Amerikan taburu Mai Lai köyünde masum insanları katletmekten çekinmeyecekti. ABD, kadın yada çocuk ayırt etmeden büyük bir katliamı tarihe kazıyacaklardı. 

Vietnam Savaşı sırasında ABD güçleri tarafından, Güney Vietnam yönetimine bağlı köyler olan My Lai, My Khe ve Son My'da 347 sivilin katledilmesi hadisesidir.

Komutasını teğmen William Calley'in yaptığı bölgede görevli ABD silahlı gücünün işlediği bu savaş suçu bir ingiliz gazeteci tarafından ortaya çıkarılmıştır ve olaydan 1 sene sonra ABD ordusu tarafından kabul edilmiştir.

My Lai Katliamı

Ayrıca köylerde yapılan bu katliam yine ABD ordu fotoğraflarıyla da belgelenmiştir

Öldürülen sivillerin Vietkong olmayışı ve aksine Güney Vietnam sınırları içerisinde bulunan köylerde yaşamaları, bu katliamın kamuoyunda ve uluslararası basında daha yoğun tartışılmasında etkilidir.

Amerikan askerleri My Lai köyünü yakıyor

Vietkonglu bulamadılar. Onun yerine, insan, hayvan, canlı kimi buldularsa onları yok ettiler. Yaralıları süngülemek, kızların ırzına geçmek, insanların çocuklarını saklamaya çalıştığı barakalara elbombası atmak, 100'den fazla insanı bir hendeğe doldurup taramak gibi caniyane işler yaptılar. Dört saat süren katliamın sonunda 504 insan öldürdüler. Öldürdükleri, kadınlar ve çocuklardı. Ve çok yaşlı erkekler.

The Vietnam War' Why the My Lai Massacre Part Is Delayed in the Series |  IndieWire

Ortalıkta ne Vietkong gerillası ne gerilla olabilecek yaşta erkekler ne atılmış bir silah vardı. My Lai'de Vietkongluların bulunduğu bilgisinin nereden çıktığı, oraya gönderilen birliklere gerçekte ne emirler verilmiş olduğu, bugün bile hâlâ tam açığa çıkmadı. Bilinen, Amerikan ordusunun prestijine büyük darbe indiren işkenceler, ırza geçmeler, başka hunharlıklar ve 504 insanın katledilmiş oluşu.

Teğmen William Calley ile birlikte toplam 14 asker hakkında açılan davada askerlerin hemen hepsi beraat etmiştir. Yalnızca teğmen Calley önce ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir.

Lessons from My Lai, 50 years after the massacre – DW – 03/16/2018

Daha sonra çok geçmeden ABD Başkanı Richard Nixon tarafından çıkarılan bir af ile cezası 3 senelik ev hapsine çevrilmiştir.


 

  • Kaynak: Ajanslar