ABD'li Büyükelçi Dışişleri Bakanlığına çağırıldı

Dışişleri Bakanlığına çağrılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'a, İstanbul'daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık iletildi.
  • 22.05.2022, 16:01:09
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD'li Büyükelçi Dışişleri Bakanlığına çağırıldı

ABD Büyükelçiliği, CHP'nin cumartesi günü İstanbul'da gerçekleştirdiği miting nedeniyle vatandaşlarına uyarı mesajı yayınlamıştı.

Büyükelçilik açıklamasında Türkiye’de daha önce düzenlenen protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldığını anımsatarak vatandaşlarına yönelik “Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının” uyarısında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığının rahatsızlığını belirttiği yazı şu şekilde:

"21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe'de CHP'nin miting düzenlemesi planlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı.

Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının."

CHP “Hak, hukuk, adalet çağrısıyla ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımlarıyla halkımız ile ‘Milletin Sesi’ İstanbul Mitingi’nde buluşuyoruz” diyerek çağrı yapmıştı.