ABD'den Yunan donanmasına 9,4 milyar dolarlık savaş desteği

ABD ekonomik krizdeki Yunanistan’a 9,4 milyar dolar değerinde 4 adet savaş gemisi satmak için anlaşma imzaladı. Söz konusu anlaşma kapsamında mevcut gemilerin modernizasyon işleminin de gerçekleştirileceği öğrenildi.
  • 11.12.2021, 11:01:54
  • Güncelleme: 4 ay önce
ABD'den Yunan donanmasına 9,4 milyar dolarlık savaş desteği

Doğu Akdeniz ve Ege’deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye’yi baskılamak isteyen ABD’nin potansiyel savaş gemisi satışı ve mevcut gemilerin modernizasyonuna yönelik onaya ilişkin tebligatı, Amerikan Kongresi’ne sunduğu açıklandı.

4 ADET SAVAŞ GEMİSİ SATILACAK

Söz konusu anlaşma, Yunanistan'a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet Çok Amaçlı Muharip Gemi (Multi-Mission Surface Combatant/MMSC) ile aynı kapsamdaki yan silahların satışına ve "Meko" sınıfı savaş gemilerinin 2,5 milyar dolarlık modernizasyonunu kapsıyor.

Açıklamada, "Bu satış, Avrupa'da siyasi istikrar ve ekonomik süreç için önemli bir ortağı olan bir NATO müttefiğinin güvenliğini geliştirme yoluyla ABD'nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini desteklemektedir" ifadesine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu satışların yapılabilmesi için kongrenin ilgili komitelerinin 30 gün içinde bu onaylara itiraz etmemesi gerekiyor.

İKİ AY ÖNCE DE FRANSA İLE ANLAŞMIŞTI

Ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın iki ülke arasında Akdeniz’deki ortak çıkarları savunmak ve daha derin işbirliği sağlamak amacıyla Fransa'dan üç adet fırkateyn alacaklarını açıklamıştı.