ABD'den YPG/PKK'ya büyük destek

ABD, Suriye'de YPG/PKK'nın işgali altındaki bölgelere yatırım yapmak isteyen şirketlere kolaylık sağlanacağını duyurdu. Önceki sene yapılan 45 milyon dolarlık yardımın, bu yıl 350 milyon dolara çıkarılacağı kaydedildi.
  • 12.05.2022, 11:30:53
  • Güncelleme: 2 hafta önce
ABD'den YPG/PKK'ya büyük destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Büyükelçi Victoria Nuland, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda, yabancı firmaların yatırımlarını yaptırımlardan muaf tutacak bir muafiyet lisansı çıkaracaklarını duyurdu.

Nuland, Fas'ta 76 devlet ve uluslararası kurumun temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun bakanlar toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Faslı mevkidaşı Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile kameralar karşısına çıkan Nuland, DEAŞ ile mücadelenin öneminin yanı sıra Suriye'nin bazı bölgelerine yönelik atacakları adımlara değindi.

İŞGAL DESTEĞİ YEDİ KATINA ÇIKARILACAK

ABD'nin geçen yıl, Suriye'de SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün işgali altında bölgelere destek için koalisyon ortaklarından 45 milyon dolar topladığını söyleyen Nuland, bu yıl ise 350 milyon dolar toplamak istediklerini söyledi.

Nuland, ayrıca "ABD, Suriye'de DEAŞ'tan alınan (Beşar Esed) rejiminin kontrolü dışındaki bölgelerde özel ekonomik yatırım faaliyetlerini kolaylaştırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir lisans çıkarma niyetinde." ifadelerini kullandı.

Söz konusu genel lisansla, o bölgelere yatırım yapan şirketler ABD'nin Suriye yaptırımlarından muaf tutulmuş olacak.

PKK'NIN İŞGAL ETTİĞİ PETROL TESİSLERİNE MUAFİYET

Bu adım YPG/PKK'nın büyük ölçüde ABD desteğiyle işgal ettiği bölgeler için geçerli olacak ancak rejimin kontrolü altında olmayan Suriye Milli Ordusunun kontrol ettiği bölgelerin de bu muafiyetten yararlanabileceği ifade ediliyor.

ABD daha önce Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın işgal ettiği Deyrizor'daki petrol tesislerinde faaliyet gösteren bir Amerikan şirketinin yaptırım muafiyetini kaldırmıştı.

Kaynaklar, uygulamaya konulacak bu yaptırımlardan muafiyet lisansının petrol faaliyetlerini kapsamayacağını, sadece tarım ve inşaat işleri için geçerli olacağını iddia ediyor.