ABD'den Slovakya’ya Patriot sistemi desteği

Slovakya’nın, elindeki tek S-300 hava savunma sistemini Ukrayna'ya vermesiyle ABD’nin Avrupa’daki Patriot hava savunma mekanizmalarından birini ülkeye konuşlandırma talimatı verdiği açıklandı.
  • 09.04.2022, 15:13:52
  • Güncelleme: 2 ay önce
ABD'den Slovakya’ya Patriot sistemi desteği

Slovakya’nın sahip olduğu tek S-300 hava savunma sistemini Ukrayna’ya vermesi üzerine ABD de Slovak hava sahasının savunması için harekete geçti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Austin, Slovak hükümetinin Ukrayna'ya kritik bir hava savunma kabiliyeti olan bir S-300 hava savunma sistemi verme konusundaki cömertliğini takdir etti.

FÜZE SİSTEMİ SLOVAKYA'YA YERLEŞTİRİLECEK

Austin, Slovakya’nın aynı zamanda binlerce Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yaptığına da işaret ederek, ABD’nin ortak ve müttefikleri ile Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamak için koordinasyonu sürdüreceğini ifade etti. Bakan Austin konuşmasına şöyle devam etti:

"Slovakya'nın daveti ve benim talimatım üzerine, ABD Avrupa Komutanlığı, ABD askerleri tarafından yönetilecek bir Patriot füze sistemini Slovakya'ya yerleştirecek. Bu bataryanın ve ekibinin önümüzdeki günlerde intikal etmesini bekliyoruz. Daha kalıcı hava savunma çözümleri hakkında Slovakya hükümetiyle istişare etmeye devam ettiğimiz için bu Patriot sisteminin konuşlanma süresi henüz sabitlenmedi."

Austin, bu Patriot sisteminin Slovakya'ya yerleştirilmesi ile Doğu Slovakya'daki Almanya ve Hollanda'dan gelen ve hava savunma unsurlarından oluşan 5'inci NATO Çokuluslu Muharebe Grubu'nu da tamamladığına dikkati çekti.