ABD’den sıcak temas: Çin sınırlarında nükleer çarpışma

ABD, denizaltısının Güney Çin Denizi’nde 'bilinmeyen cisim’ ile çarpıştığını bildirdi.
  • 08.10.2021, 11:01:28
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD’den sıcak temas: Çin sınırlarında nükleer çarpışma

ABD'li yetkililer, bir ABD nükleer denizaltısının Asya-Pasifik bölgesindeki sulara batarken "bilinmeyen bir cisme" çarptığını ve çok sayıda denizcinin yaraladığını söyledi.

İsmi açıklanmayan yetkililer, ABD medyasına çarpışmanın Güney Çin Denizi'ndeki uluslararası sularda meydana geldiğini ve 11 denizcinin yaralandığını söyledi.

Olay, bölgede artan gerilimin ortasında meydana geldi.

ABD Donanması, hasarın boyutunun hala değerlendirildiğini ve denizaltının nükleer tahrik tesisi ve alanlarının etkilenmediğini söyledi.

Açıklamada, olayın nerede gerçekleştiği veya yaralananların sayısı hakkında ayrıntı verilmedi, yalnızca yaralanmaların “hayati tehlikesi" olmadığı belirtildi. Yaralıların denizaltıda tedavi edildiği bildirildi.

Yetkililer olayın denizaltı rutin operasyonlar yürütürken cumartesi günü yaşandığını gerçekleştiğini ancak donanmanın operasyonel güvenliği korumak için haberi bugün verdiğini söyledi.

GÜNEY ÇİN DENİZİ SORUNU

Çin, 1947'de yayımladığı "Dokuz Çizgi Hattı" adı verilen haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Su altı kaynakları açısından zengin bölgedeki hak iddiaları başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkelerle egemenlik ihtilafına yol açıyor.

Pekin'in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, ABD ve bölge ülkeleriyle arasında gerginliğe sebep oluyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla verdiği kararda, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına karar vermişti.

ÇİN TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından, 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

PEKİN’DEN ‘’TEK ÇİN’’ VURGUSU

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.