ABD’den petrol açılımı

Uzun süredir ABD’nin başını çektiği birçok ülke tarafından yaptırımlara maruz bırakılan Venezuela, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle kıymete bindi. ABD’li ve Avrupalı petrol şirketlerinin Venezuela'da yeniden faaliyete geçeceği belirtildi.
  • 18.05.2022, 10:52:50
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD’den petrol açılımı

ABD’li ve Avrupalı petrol şirketlerinin Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlayacağı belirtildi.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle enerji güvenliği sıkıntısı yaşayan ülkelerin tekrar Venezuela’da faaliyete başlayacağını belirtti.

Rodriguez, "Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD'nin, Avrupalı ve ABD'li petrol şirketlerine Venezuela'daki operasyonlarını müzakere etmek ve yeniden başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı." ifadesini kullandı.

Rodriguez, ülkesine yönelik yaptırımların tamamen kaldırılması için mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayarak, "Dünya, Venezuela'nın ekonomik toparlanma yolunda ilk adımlarını kendi çabasıyla attığını, meşru olmayan yaptırımları ve insanlık dışı ablukayı kınayarak aştığını biliyor. Halkımız, son zamanlardaki çalışmalarımızı ve başarılarımızı gururla takip ediyor." dedi.

Venezuela'nın demokratik değerlere bağlı bir ülke olduğunu belirten Rodriguez, diyaloğun teşvik edilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

Haberlerde, ABD'nin Avrupalı ve ABD'li petrol şirketlerine Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlamaları konusunda ise yetki verdiği öne sürüldü.