ABD: Vurmaktan çekinmeyiz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “İran'ın nükleer programının konuşulduğu bir zamanda Devrim Muhafızları ve Hizbullah destekçilerini hedef almaktan çekinmeyeceğiz.” dedi. 
  • 25.05.2022, 17:50:49
  • Güncelleme: 8 ay önce
ABD: Vurmaktan çekinmeyiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken: “İran'ın nükleer programının konuşulduğu bir zamanda Devrim Muhafızları ve Hizbullah destekçilerini hedef almaktan çekinmeyeceğiz.” dedi.

Blinken yaptığı açıklamada ABD’nin, Ortadoğu'yu istikrarsızlaştırmak için teröristlere destek veren İran’a bunun maliyetini yüklemede tamamen kararlıdır.” İfadelerini kullandı.

İran'ın İslam Devrim Muhafızları Kolordu-Kudüs Gücü (IRGC-QF) yetkilisi Behnam Shahriyari ve eski IRGC-QF yetkilisi Rüstem Ghasemi tarafından yönetilen uluslararası bir ağın parçası olduğunu belirten Blinken, Rusya’nın da bu süreçte olduğunu söyledi. 

Bölgede meydana gelen karmaşanın da İran destekli gruplar tarafından yapıldığını belirten Blinken, bu grupların bölegedeki aktivitelerini engelleyecekelerinin altını çizdi.

İRAN PETROLÜNE ENGEL 

Blinken, İran'ın petrol ticaretine getirlen amborganun da bu terorist grubundan olduğunu belirterek, nükleer anlaşmanın konuşulduğu bir dönemde bu grupları hdef almaktan çekinmeyeceklerinin altını çizdi.