ABD: Rusya şüphesi savaş suçu işledi

Beyaz Saray,'dan yapılan açıklamada; Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlediğine dair hiçbir şüphe olmadığı kaydedildi. Açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) kanıtlardan yola çıkarak hareket ettiğini ve bağımsız bir aktör olduğuna vurgu yapıldı.
  • 18.03.2023, 02:03:08
  • Güncelleme: 1 hafta önce
ABD: Rusya şüphesi savaş suçu işledi

Beyaz Saray, Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlediğini ve bu hususta sorumluların hesap vermesi gerektiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında yakalama kararına ilişkin AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Watson, "Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları ve zulümler işlediğine dair şüphe yok. Biz de sorumlulardan hesap sorulması gerektiği konusunda nettik. UCM Savcısı bağımsız bir aktör ve önündeki kanıtlara bakarak kendi kararlarını verir. Savaş suçu işleyenlerin hesap vermesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

UCM, Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.