ABD Ordusu robotlarla savaşmaya başladı

ABD Ordusu eylül ayında Lousiana’da bulunan askeri kampta ‘’düşman robotlarla karşılaşma’’ tatbikatı yaptı.
  • 24.11.2021, 10:03:22
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD Ordusu robotlarla savaşmaya başladı

ABD Ordu kaynaklarının bir ilk olarak tanımladığı tatbikatta askerler, Eylül ayında Fort Polk Louisiana'daki Müşterek Hazırlık Eğitim Merkezi’nde "düşman robotlar" ile savaştı.

Tatbikata ABD’nin işgal ettiği yerlerde görev yapan 101. Hava İndirme Tugayı da katıldı.

Forbes'in haberine göre, ABD Ordusu tatbikatı, iki insansız kara aracını uzaktan yöneten dört operatör ve bir astsubay ile gerçekleştirildi.

ABD Ordusu adına açıklama yapan Çavuş Eugene Lackey , “Bu tatbikat, düşmanı uzaktan güvenli bir şekilde yok etmemize sağladı” dedi.

Lackey ayrıca, ‘’ Project Origin insansız kara aracı düşman bizi bulamadan bizim onları bulmamızı sağladı. Keşke savaşların yapılma şeklini nasıl değiştirebileceğimizi gerçekten görmek için biraz daha uzun süre elimizde kalabilseydi.” dedi.

Savaş robotları veya insansız kara araçları, savaş alanında zaten kullanılmaya başlandı.

İlk örnekleri 1930'larda başarısız Sovyet Teletanklarından bu yana var olsa da, modern versiyonu hızla geliştirildi.

Ruslar, Suriye'de 30 mm top ve füzelerle donanmış Uran-9 uzaktan kumandalı tankları deneysel olarak konuşlandırdı. Bu "tamamen harcanabilir" araçlara ne kadar ihtiyaç duyduğunu belirlemek için 2022'de büyük ölçekli testler yapmaya başladı.

‘’TÜRKİYE İNSANSIZ ARAÇLARDA ÇOK İLERLEDİ’’

Silahlı insansız kara araçlarının üretilmesi, ABD ve Rusya gibi ülkelerle sınırlı değil.

Geçen yıl Türkiye, üzerinde çeşitli silah ve roket koyma seçeneğine sahip silahlı bir insansız kara aracını seri üreteceğini açıkladı.

Türkiye'nin son derece başarılı SİHA’ları ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Türkiye’nin yaptığı SİHA’ların kendilerini kanıtlamış olması onu rakiplerinden bir adım öne geçiriyor.

Türk yapımı silahlı kara araçları da SİHA’ları gibi yakında Kuzey Afrika'daki ve başka yerlerdeki savaş alanlarında ortaya çıkmaya başlayabilir.