ABD’li bürokrattan itiraf: Suriye’de başarısız olduk

ABD’li eski bir üst düzey yetkili, ülkesinin Suriye’de somut sonuçlar elde etmede başarısız olduğunu söyledi.

  • 01.02.2021, 18:16:44
  • Güncelleme: 1 yıl önce
ABD’li bürokrattan itiraf: Suriye’de başarısız olduk

Middle East Monitor’de yer alan habere göre eski bir ABD ve Birleşmiş Milletler yetkilisi olan Jeffrey Feltman, Washington’un Suriye’de amaçlarına ulaşmak için somut sonuçlar alamadığını söyledi. Feltman, ABD’nin başarısızlığını eski başkanlar, Donald Trump ve Barack Obama’ya bağladı.

BM'nin Siyasi İşlerden Sorumlu eski Genel Sekreteri ve ABD’nin Orta Doğu Müsteşar Yardımcısı, Suriye rejim lideri Beşar Esad'ın "somut, spesifik ve şeffaf adımlar atmasını sağlayacak’’ yeni bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Feltman ayrıca ABD’nin Lübnan’daki ekonomik kuşatmasının Suriye, İran ve Rusya’nın müzakere masasına gelmesi noktasında bu ülkeler üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

ABD’nin yeni Suriye Özel Temsilcisi olacağı yönündeki söylentileri yalanlayan Feltman, “Açıkça söylüyorum ki, bu konuda kimse benimle iletişime geçmedi. Biden yönetimi için Suriye’ye elçi atamanın öncelik olduğunu düşünmüyorum.”

Feltman, yeni ABD yönetiminin Rusya, İran ve bölgedeki müttefikler gibi başka önceliklerinin olduğunu ve Suriye’nin bu önceliklerin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Çeviri: Emirhan Kemendi