ABD, İsrail'i havacılık anlaşmasını ihlal etmekle suçluyor

ABD'de Joe Biden yönetimi İsrail hükümetini iki taraf arasında imzalanan havacılık anlaşmasını ihlal etmekle suçladı. ABD İsrail'i, Tel Aviv'in El Al Havayolları'nın ABD'deki İsrail vatandaşlarını ülkeye geri götürmesi için uçuş izni vermesine karşın, ABD havayollarına kendi hava sahasını kullanma yasağı getirmekle suçluyor. 

  • 12.02.2021, 17:55:01
  • Güncelleme: 11 ay önce
ABD, İsrail'i havacılık anlaşmasını ihlal etmekle suçluyor

İsrail’in Channel 12 kanalı, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Biden’ın danışmanları ile İsrail arasında, İsrail'e uçuşlar konusunda diplomatik bir kriz yaşandığını kaydetti.

Kanal, Biden yönetiminin İsrail Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarına başvurarak onları Washington ile Tel Aviv arasında imzalanan, ABD ve İsrail havayollarına eşit fırsatlar tanıyan havacılık anlaşmasını ihlal etmekle suçladığını açıkladı.

TV kanalına göre İsrail, geçtiğimiz günlerde İsrail El Al Havayolları'nın İsraillileri ülkeye geri getirmesine izin verdi ve ABD'ye ait United Airlines ve Delta havayollarının benzer uçuşları gerçekleştirmesine izin vermeyi reddetti.

İsrail TV kanalı, İngiliz hükümetinin de bu konuyla ilgili olarak İsrail'e başvurmayı planladığını doğruladı ve hava sahasını kapatmaya yönelik haksız kararı nedeniyle yalnızca El Al Havayolları'nın uçuş yapmasına izin verdiği için İsrail'e karşı ciddi bir öfke oluştuğunu belirtti.

İsrail'in El Al Havayolları dünden itibaren yurtdışında mahsur kalan İsraillileri geri getirmek için seferler düzenlerken, yabancı havayollarının İsrail'e yaptığı uçuşlara getirilen kısıtlamalar ay sonuna kadar devam edecek.

İsrail TV kanalı, mutasyonlu virüsün İsrail'e ulaşmasını engelleme kararının Tel Aviv'in diğer ülkelerle ilişkilerine zarar vereceğinden endişe duyulduğunu açıkladı.

Çeviri: Emirhan Kemendi