ABD, İran’la nükleer anlaşma gerçekleşmezse farklı seçeneklere hazır

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü McGurk, İran ile Viyana’da gerçekleştirilen müzakerelerin 8. turunun sona ermek üzere olduğunu belirtirken, anlaşmanın sağlanamaması durumunda farklı politika seçenekleri noktasında hazır olduklarını bildirdi.
  • 27.01.2022, 20:38:04
  • Güncelleme: 3 ay önce
ABD, İran’la nükleer anlaşma gerçekleşmezse farklı seçeneklere hazır

Viyana müzakerelerinin sekizinci turunun sona ermek üzere olduğu belirtildi.

Brett McGurk, düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace tarafından düzenlenen programda İran’la gerçekleştirilen Viyana görüşmeleri üzerine açıklamalarda bulundu.

İran’la gerçekleştirilen nükleer görüşmelerin 8. turunun bitmek üzere olduğunu belirten McGurk,  "Görüşmelerde mutabakat şansı var, aynı şekilde anlaşamama şansı da çok yüksek. Her iki senaryoya da oldukça hazırlıklıyız." dedi.

McGurk, İran'ın nükleer kapasitesini son dönemde iyice artırdığına dikkat çekerek, "Nükleer silahları olan bir İran düşüncesi geceleri uykularımı kaçırıyor, ama bunun asla olmayacağı konusunda sizi temin ederim." ifadelerini kullandı.

"SURİYE'DE BÜYÜK ÇAPLI ASKERİ SALDIRILARIN BİTTİĞİNE DAİR TEMİNATIMIZ VAR"

Suriye meselesine de değinen McGurk, ABD'nin hala Esed rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye karşı olduğunu açıkladı.

McGurk, diğer ülkelerin belli konularda Esed rejimiyle irtibata geçmesine hayır demeyeceklerini belirterek, "Suriye'de büyük çaplı askeri saldırıların bittiğine dair teminatımız var. Savaş dönemi temelde bitti, bu durumu korumak istiyoruz." dedi.