ABD ilk adımı attı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Güney Kore’yi ziyareti ile Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesine alternatif olan Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi (IPEF) için ilk adım atıldı.
  • 21.05.2022, 14:12:05
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD ilk adımı attı

ABD Başkanı Joe Biden beş gün sürecek bir ziyaret kapsamında Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret ediyor.

ABD Başkanı Biden’ın ziyaretinin ilk durağı Güney Kore oldu. Biden, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.  Görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında iki ülkenin güvenlik ve ekonomik alanda iş birliği içinde olduklarına vurgu yapıldı.  Özellikle  Japonya’nın da içinde olduğu üçlü işbirliği ile tedarik zincirlerinde yaşanan aksamaların önüne geçilmesi planlanıyor.

Güney Kore Başkanı Yoon basın toplantısında yaptığı açıklamada iki ülkenin küresel sorunları çözmede birlikte çalışacaklarını ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksamaları da ortadan kaldırarak yeni ticaret yollarını güvence altına alacaklarını ifade etti. Biden ise iki ülkenin bu ziyaretle iş birliklerini zirvelere taşıyacaklarının altını çizdi.

Biden ve Yoon’un görüşmeleri ABD tarafından Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesine alternatif olarak sunulan Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi (IPEF) için ilk ve önemli bir adım olarak görülüyor.

ABD Başkanı Biden yarın (Pazar) Japonya’yı ziyaret ederek üç ülkenin bölgedeki iş birliğini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.