ABD Hizbullah'a bir darbe daha vurdu

ABD, Hizbullah'a yönelik yaptırımlarına yenilerini ekleyerek örgüte silah temin ettiğini söylediği kişi ve kurumlara yaptırım uyguladığını açıkladı. ABD, örgütün bölgedeki eylemlerdeki gücünü kırmak için çeşitli operasyon ve ambargolar uyguluyor.
  • 02.12.2022, 08:29:14
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD Hizbullah'a bir darbe daha vurdu

ABD Hazine Bakanlığı dün  (Perşembe) yaptığı açıklamada, ABD'nin Hizbullah'a finansal hizmetler sağladığı ve silah tedarikini kolaylaştırdığı iddiasıyla kişi ve şirketlere yaptırım uyguladığını açıkladı.

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) , Hizbullah'a finansal hizmet sağladığı için Lübnan merkezli iki kişi ve iki şirket ile grubun silah tedarikini kolaylaştırmaya dahil olan bir kişi hakkında işlem başlattı.

1982'de İran Devrim Muhafızları tarafından kurulan ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından "terör örgütü" olarak sınıflandırılan Hizbullah, İsrail'le birkaç kez savaşmış ve ağır silahlı milisleri nedeniyle Lübnan'da güçlü bir grup olarak öne çıkıyor. 2012'de Devlet Başkanı Beşar Esed'i desteklemek için Suriye'deki savaşa katıldıktan sonra daha güçlendiği belirtiliyor. 

OFAC düzenlemeleri, genel olarak ABD'li kişiler tarafından veya Birleşik Devletler içinde belirlenmiş kuruluşların mülkiyetindeki herhangi bir mülk veya menfaati içeren tüm işlemleri yasaklıyor. 

Kime yaptırım uygulandı?

Perşembe günü yaptırım uygulanan kişiler arasında Hizbullah tarafından yönetilen yarı-finansal bir kuruma liderlik eden Adel Mohamad Mansur; Hizbullah adına silah temini için çalışan Hasan Halil; ve Hazine Bakanlığı, gruba finansal hizmetler sağlayan bir kuruluşla çalışan Naser Hassan Neser isimli kişiler olduğu belirtildi. 

Hizbullah'a mali hizmet sağladığı için yaptırım uygulanan iki şirket ise, Al-Khobara ve Auditors olarak adlandırıldı.

Geçtiğimiz ay ABD, Hizbullah ve İran'ın Kudüs Gücü'nü desteklediğini söylediği uluslararası bir petrol kaçakçılığı ağına karşı yaptırımlar uygulayarak düzinelerce insanı, şirketi ve tankeri hedef alıştı. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber