ABD halkı Biden'ın sağlığından da ülke ekonomisinden de kaygılı

ABD'de gerçekleştirilen bir ankete katılanların önemli bölümü ülkeye dair endişe duyduklarını dile getirdi. Göreve başladığı günden bu yana ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeni ile muhalefetin eleştiri oklarının hedefinde olan ABD Başkanı Joe Biden'ın enflasyonu yönetemediği düşünülüyor.
  • 24.11.2021, 21:12:03
  • Güncelleme: 1 saniye önce
ABD halkı Biden'ın sağlığından da ülke ekonomisinden de kaygılı

Göreve başladığı günden bu yana ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeni ile muhalefetin eleştiri oklarının hedefinde olan ABD Başkanı Joe Biden'a Biden’a halk desteğinin nisandan beri 12, eylülden beri 6 puan gerileyerek yüzde 42’ye indiği bildirildi.

Amerikan NPR radyosu ve Marist Koleji ortak anketinde ülkede ekonomik endişeler arasında enflasyon yüzde 39’la ilk sırada yer aldı.

Anormal yürüyüşü artrite, konuşmaları sırasında sıkça öksürmesi ise reflüye bağlanan Biden’ın ekonomi politikalarını onaylayanların oranı yüzde 42, onaylamayanların oranı ise yüzde 52 oldu.

Marist Koleji Kamuoyu Enstitüsü Direktörü Lee M. Miringoff, Amerikan halkının işsizlikteki düşüş ve borsadaki yükselişe rağmen ekonomiden endişe duyduğunu, bunun nedeninin de enflasyon olduğunu dile getirdi.

KONUŞMA ZORLUĞU VE YÜRÜYÜŞÜ ÇOK TARTIŞILDI

Biden'ın çektiği konuşma zorluğu, konuşmaları sırasında sıkça öksürmesi ve anormal yürüyüşü göreve başladığı günden beri kamuoyu önüne göze çarpan unsurlardı. ABD medyası ve muhalifler arasında sıkça başkanın sağlık sorunları tartışılıp tekrar aday olmaması gerektiği belirtiliyordu.

Sorumlu doktor Dr. Kevin O'Connor Biden'ın görevine uygun olduğunu belirterek, herhangi bir muafiyet olmaksızın tüm sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getirebileceğini söyledi.

Altı sayfalık ayrıntılı sağlık özetinde Biden'ın omurgasında artrit olduğu, onun yaşında biri için normal aşınma ve yıpranma hasarı olduğu belirtildi. Doktor, hasarı orta şiddetli olarak nitelendirip herhangi özel bir tedavi gerektirecek kadar şiddetli olmadığını söyledi. Bu durumun Biden'ın son zamanlardaki yürüyüş anormalliklerini açıklayabileceğini belirten doktor, yaptıkları son derece ayrıntılı nörolojik muayenenin "güven verici" olduğunu belirterek inme, multipl skleroz veya Parkinson'a dair hiçbir kanıt görülmediğini açıkladı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber