ABD’den Devrim Muhafızları bağlantılı üç İranlı hacker’a suçlama

Reuters, ABD Adalet Bakanlığı’nın dün İran’ın Devrim Muhafızları adına faaliyet göstererek, ülkede havacılık ve uydu teknolojisi firmalara bilgi çaldıkları iddiasıyla üç İranlı hacker aleyhinde suçlamada bulunduğunu bildirdi.  

  • 18.09.2020, 15:25:03
  • Güncelleme: 5 ay önce
ABD’den Devrim Muhafızları bağlantılı üç İranlı hacker’a suçlama

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanan APT39 adlı İranlı hacker grubuyla ilişkili oldukları öne sürülen İranlı hackerların, son yaptıkları eylemler ABD’de telaşa neden oldu.  

ABD Başsavcı Yardımcısı John Demers yaptığı açıklamada, İranlı hackerların faaliyetleri nedeniyle üç gün içinde üçüncü kez suçlandığını söyledi. Demers, durumu “Bu ülkenin sıkı çalışması ve uzmanlığının meyvelerini çalmak için yabancı bir ülkenin haydutça bir çabası” olarak nitelendirdi.

Suçlanan kişilerin 34 yaşındaki Said Pourkarim Arabi ve yine aynı yaştakı Muhammed Bayati ile Mohammad Reza Espargham olduğu belirtildi.

Söz konusu hackerların, hedeflerinde yer alan kişilere tanıdıkları meslektaşları ve akademisyenlerin adlarıyla mail göndererek kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlarına indirmelerini sağlamaya çalıştıkları kaydedildi.

Bilgisayar korsanları tarafından kullanıldığı iddia edilen e-mail adreslerine gönderilen mesajlar ya teslim edilemedi ya da hemen geri dönmediği için kimliklerinin tespiti ilk anda başarısız oldu.

Savcılara göre Arabi, Espargham ve Bayati'nin havacılık ve uydu teknolojisi alanlarındaki hedeflerin yanı sıra uluslararası devlet kuruluşlarının çalışanları da dahil olmak üzere hedef listelerinde yer alan 1.800'den fazla hesabın bilgilerine ulaşmak için çaba sarfetti.

İddianamede hedef alınan kişi veya kuruluşların isimleri açıkça belirtilmese de, bu kişilerin ABD, İngiltere, Avustralya, İsrail ve Singapur’dan olduğu bildirildi.  

Savcılar, söz konusu üç hackerın ABD'nin terör örgütü listesinde yer alan İran’ın Devrim Muhafızları ile bağlantılı olduğunu belirtti.

İddianameye göre Said Pourkarim Arabi, Devrim Muhafızları’nın operasyon sorumlusu ve bu örgütün kendisine sağladığı konutlarda yaşıyor.  

İran, ABD’nin BM’ye başvurduğu olayla ilgili henüz bir cevap vermezken, Tahran düzenli olarak bilgisayar korsanlığı olaylarına karıştığı iddialarını reddediyor.