ABD’deki gösterilerde kan aktı: 1 polis ve 2 gösterici öldü

ABD'de siyahi George Floyd’un öldürülmesinin ardından çıkan olayların şiddeti artıyor. Las Vegas’ta çıkan olaylarda 1 polis öldü, 4 polis ise yaralandı. Chicago’da ise 2 gösterici öldürüldü. Protestolar nedeniyle ülke genelinde 5 bin 600 kişinin gözaltında olduğu bildirildi. Floyd'un kardeşi Terrence Floyd ise şiddet eylemlerine dönüşen protestolara yönelik sükunet çağrısı yaptı.

  • 02.06.2020, 13:40:13
  • Güncelleme: 6 ay önce
ABD’deki gösterilerde kan aktı: 1 polis ve 2 gösterici öldü

ABD’de ülke geneline yayılan protestolarda, eylemciler ile polis arasında çıkan silahlı çatışmada vurulan bir polis memuru hayatını kaybederken, dört polis de yaralandı. Chicago'da ise 2 gösterici hayatını kaybetti.

ABD'de siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şiddet giderek artıyor. Las Vegas'ta polis ile eylemciler arasında çıkan silahlı çatışmada başından vurulan bir polis memuru hayatını kaybederken, dört polis de yaralandı.

Chicago’da 2 gösterici öldü

Chicago şehir yönetimi sözcüsü Ray Hanania, Cicero banliyösünde devam eden gösteriler ve şiddet olaylarında 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hanania, bu kişilerin nasıl öldüklerine ilişkin bilgi vermezken, Chicago'da 60 kişinin de gözaltına alındığını bildirdi.

AP'ye göre gösterilerde 5 bin 600 kişi gözaltına alındı

Bu arada Associated Press (AP) ajansı, Floyd'un ölümü üzerine ABD'nin çeşitli kentlerinde patlak veren gösterilerde en az 5 bin 600 kişinin gözaltına alındığı duyurdu.

Ajansın, gözaltına alınanların sayısını, polis departmanları, emniyet teşkilatı ve basında çıkan haberlere dayandırarak hesap ettiği belirtildi.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilerin yoğunluğu 7'nci gününde kısmen azalırken, bazı büyük kentlerdeki protestolarda polis ile göstericiler arasında şiddet olayları yaşanmıştı.

Protestolar şiddetleniyor

ABD'nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un bir polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından ırkçılık ve polis şiddetine karşı başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Polis merkezleri de dahil binaların yakıldığı ve yağmaların başladığı protestolar, şiddet eylemlerine dönüştü. Birçok eyalette sokağa çıkma yasağı ilanı edilirken, polislerin müdahalesinin yetersiz kalması üzerine Ulusal Muhafızlar göreve çağrıldı.

George Floyd'un kardeşi: Bunu başka bir yolla yapalım

Bu arada Minneapolis kentinde polisin ensesine diziyle bastırması sonucu hayatını kaybeden George Floyd için anma töreni düzenlendi.

Floyd'un kardeşi Terrence Floyd'un da katıldığı törende, olayın gerçekleştiği yere çiçekler bırakıldı. "Üzüntünüzü anlıyorum ancak bu üzüntünün benimkinin yarısı kadar olduğundan bile şüpheliyim" diyen Floyd, şiddet eylemlerine dönüşen protestoların son bulması çağrısında bulundu.

Floyd, hiçbir şeyin ağabeyini geri getirmeyeceğini belirterek, toplumsal kargaşaya yol açacak girişimleri sarhoşluk haline benzetti; "Bu belki sizi bir anlığına iyi hissettirebilir ancak her şey bittiğinde yaptığınız işlere şaşırırsınız." ifadesini kullandı.

Protestoculara yakıp yıkmak yerine seçimleri çözüm noktası olarak gösteren Floyd, "Bunu başka bir yolla yapalım. Kendinizi geliştirin, başkasının size kimin kim olduğunu söylemesini beklemeyin. Kendinizi geliştirin ve kime oy verdiğinizi bilin." diye konuştu.