ABD'de 'huysuz memur' konuştu: Ölümlerin nedeni alınmayan önlemler

Görevden alınan Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme İdaresi'nin başkanı olan Rick Bright, ABD’nin çok zor günlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

  • 15.05.2020, 16:19:58
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD'de 'huysuz memur' konuştu: Ölümlerin nedeni alınmayan önlemler

ABD’de Donald Trump tarafından görevden alınan sağlık yöneticisi Bright, ABD’nin modern zamanın en zor ve tehlikeli günleriyle karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Temsilciler Meclisi Sağlık Komitesinde konuşan Bright, Koronavirüs salgınının Amerika’da etkisini gösterdiği ilk zamanlarda erkenden harekete geçilmediğinden dolayı bu kadar insanın öldüğünü belirtti.

Bright, Sağlık Bakanlığını Ocak ayında medikal malzeme eksikliği konusunda uyarıda bulunduğunu ancak herhangi bir geri dönüş alamadığını aktardı.

Brigt, “Salgınla başa çıkabilme fırsatını kaçırmak üzereyiz. Uygulamalarımızı bilim temelinde iyileştirmezsek salgının daha kötü bir noktaya geleceğini ve süresinin uzayacağını düşünüyorum. Daha iyi bir planlama olmazsa, ABD modern tarihinin en zor günleriyle karşı karşıya kalabilir” dedi.

Trump’ın yöntemlerini beğenmediği için görevden alınmıştı

Bright Koronavirüse karşı aşı bulmaya çalışan kurumun başındayken Donald Trump tarafından görevden alınmıştı. Bunun nedeni Başkan Trump’ın tavsiyede bulunduğu tedavi yöntemlerine dair çekincesini belirttiğinden dolayı görevine son verilmişti.

Başkan Trump daha sonra yaptığı açıklamalarında Bright’ın “huysuz” bir memur olduğunu dile getirmişti.