ABD'de 8 aylık bebeğe Kovid-19 aşısı yapıldı

ABD'de, iki doz Pfizer-BionTech aşısı uygulanan 8 aylık bebek Enzo Mincolla, "KOVİD-19 aşısı vurulan en küçük insan" unvanını aldı.

  • 25.05.2021, 12:02:16
  • Güncelleme: 1 yıl önce
ABD'de 8 aylık bebeğe Kovid-19 aşısı yapıldı

Baldwinsville şehrinde yaşayan 8 aylık "Enzo" isimli bebeğe, ailesinin onayıyla, eyalet üniversitesinin sürdürdüğü klinik deneyler kapsamında KOVİD-19 aşısı uygulandı.

Anne ve babasının doktor olduğu belirtilen Mincolla'nın aşıya karşı herhangi bir reaksiyon göstermediği ve sağlık durumunun normal olduğu kaydedildi.

"Hiç tereddüt yaşamadık"

Baba Mike Mincello, çocuğuna KOVİD-19 aşısı yapılmasıyla ilgili, "Aşının birinci aşama denemelerinden bu yana bilimi çok yakından takip ediyorum, hiç tereddüt yaşamadık" dedi.

Anne Marissa Mincolla da, aşının güvenliği konusunda diğer ailelere örnek olmayı umduklarını kaydederek, "Enzo diğer çocukların aşı olmasının önünü açacağı için gerçekten heyecanlıyım, bu bir onurdur" sözlerini paylaştı.

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech'le 25 Mart'ta yapığı açıklamada, 6 ay ile 11 yaş aralığındakilere KOVİD-19 aşısı denemelerine başlandığını duyurmuştu.

Açıklamada aşının, 1. ve 2. faz denemelerde, güvenlik için 10, 20 ve 30 mikrogram halinde 144 katılımcı üzerinde uygulanacağı, 3. faz denemelerde ise 4 bin 500 kişi üzerinde aşının tolere edilebilirliği ve bağışıklık sistemine tepkisinin test edileceği bildirilmişti.

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna da, 16 Mart'ta, salgında kitle bağışıklığı için 6 ay ile 11 yaş arasında KOVİD-19 aşı çalışmasına başladığını duyurmuştu.