ABD, Çin'e ait 'casus balonu' düşürdü

Bölgedeki tanıkların verdiği bilgiye göre, ABD hava kuvvetleri, Çin'e ait casus balonu düşürdü.
  • 04.02.2023, 22:51:31
  • Güncelleme: 6 gün önce
ABD, Çin'e ait 'casus balonu' düşürdü

Tanıkların verdiği bilgiye göre, ABD'ye ait stratejik askeri üslerin üzerinde uçtuğu görülen ve iki ülke arasında gerilime neden olan Çin'e ait casus balon düşürüldü.

Üst düzey bir ABD askeri yetkilisine göre, ABD ordusu Cumartesi günü  şüphelenilen Çin casus balonunu düşürmek için Virginia'daki Langley Hava Kuvvetleri Üssü'nden savaş uçakları kullandı.

Yetkili, ABD ordusunun F-22 uçaklarıyla  bir AIM-9X füzesinin ateşlediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı açıklamada casus balonun icabına bakacaklarını söylemişti.

DETAYLAR

ABD hava sahasındaki Çin "casus balonu" Amerikan ordusu tarafından vurularak düşürüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Çin'in başkenti Pekin'e yapacağı ziyaretini ertelemesine neden olan ABD semalarındaki Çin "casus balonu" Amerikan karasularında Atlantik okyanusu üzerine çıktığında Amerikan ordusuna ait jet uçaklar tarafından vurularak düşürüldü.

"Üç okul servisi otobüsü büyüklüğünde" olduğu ve 60 bin fit yükseklikte uçtuğu belirtilen balondan geriye kalan enkazın çıkarılması çalışmaları devam ediyor.

Balonun düşürülmesi operasyonu için yerel saatle 13.50'de ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), "Savunma Bakanlığının güvenlik çabalarını desteklemek için" Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerindeki üç havaalanından kalkış ve varış seferlerini durdurduğunu, hava sahasının da uçuşa kapatıldığını açıklamıştı.

İCABINA BAKACAĞIZ

ABD Başkanı Joe Biden, ABD hava sahasındaki Çin "casus balonu"na ilişkin, "İcabına bakacağız." dedi.

Hafta sonunu geçireceği New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden Biden, uçaktan indikten sonra bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusunu yanıtladı.

Konuya ilişkin ilk yorumunu yapan Biden, "(Casus balonun) İcabına bakacağız." ifadesini kullandı.

CASUS BALON GERİLİMİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat'ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıklamıştı.

Çinli yetkililer balonun Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini belirtmişti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise "Çin'in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da 5-6 Şubat'ta Pekin'e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıklamıştı.