ABD 14 ülkeyi uyardı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonucu ortaya çıkan gıda kıtlığı ve gıda fiyatlarındaki büyük artışın vurduğu Afrika kıtası zor durumda. ABD, Afrika ülkelerini Rusya’dan tahıl almamalı konusunda uyardı. 
  • 07.06.2022, 11:18:09
  • Güncelleme: 2 ay önce
ABD 14 ülkeyi uyardı

ABD’li yetkililer artan gıda fiyatları ve ortaya çıkan açlık tehlikesinden kurtulmak için Rusya’dan tahıl alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Rusya’nın tahılları Ukrayna’dan çaldığına vurgu yapıldı. 

New York Times gazetesinde Pazartesi günü yayınlanan habere göre, ABD Mayıs ayı ortasında, başta Afrika olmak üzere 14 ülkeye Rus kargo gemilerinin "çalıntı Ukrayna tahılı" sattığı konusunda bir uyarı gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin geçtiğimiz günlerde Senegal Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Başkanı Macky Sall'ın yanı sıra Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat ile Karadeniz'in tatil beldesi Soçi'deki konutunda bir araya gelmişti. Görüşmede Afrika’da yaşanan gıda sıkıntısı gündeme gelmişti. 

Birleşmiş Milletler'e göre, Ukrayna ve Rusya, dünyadaki buğday ve arpanın yaklaşık yüzde 30'unun yanı sıra dünya mısırının beşte birini ve ayçiçek yağının yarısından fazlasını üretiyor.

  • Kaynak: The New York Times, Newsweek