AB, Rusya’ya karşı yaptırıma hazır

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6 aydır Rusya’ya karşı yaptırım seçeneklerini değerlendirdiklerini ve önlem almaya hazır olduklarını açıkladı.
  • 15.12.2021, 12:38:48
  • Güncelleme: 4 ay önce
AB, Rusya’ya karşı yaptırıma hazır

AB, hazirandan beri Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tavırlarını inceliyor.

AB Komisyonu Başkanı Leyen, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırgan tavra geçmesi durumunda yapılabileceklerini değerlendirdiklerini belirterek, "Mevcut yaptırımların güçlü bir şekilde büyütülmesi ve genişletilmesi şeklinde olabilir ve elbette Rusya için ciddi sonuçları olan, benzeri görülmemiş ek önlemler almaya hazırız." dedi.

Von der Leyen, Avrupa Parlamentosunun Strazburg'daki Genel Kurul oturumunda konuştu.

Yarın düzenlenecek AB Zirvesi'nde ele alınacak konulara değinen von der Leyen, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırgan eylemlerin büyük maliyetleri olacaktır. Haziran ayında Avrupa Konseyi bize seçenekler hazırlamamamız için görev verdi. O zamandan beri, ABD ve diğer ortaklarla yakın iş birliği içinde bunun üzerinde çalışıyoruz. Biz hazırız." dedi.

Von der Leyen, "Mevcut yaptırımların güçlü bir şekilde büyütülmesi ve genişletilmesi şeklinde olabilir ve elbette Rusya için ciddi sonuçları olan, benzeri görülmemiş ek önlemler almaya hazırız. Ama hepsinden önemlisi, Rusya'yı gerilimi düşürmeye, diplomasi kanalını seçmeye ve uluslararası taahhütlerine uymaya çağırıyorum." diye konuştu.

"BELARUS'TAN 3 BİN 500'DEN FAZLA IRAKLI GERİ DÖNDÜ"

Von der Leyen, şimdiye kadar Belarus'taki Iraklı göçmenlerden 3 bin 500'den fazlasının ülkesine geri dönmesinin sağlandığını dile getirdi ve "İnsani yardımı seferber ettik. Belarus rejimine yönelik özel olarak hazırlanmış bir dizi keskin yaptırım getirdik." dedi.