AB, Rus şirketlerinin derecelendirilmesini yasakladı

Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, Moskova'ya karşı son yaptırım paketinin bir parçası olarak büyük kredi derecelendirme şirketlerinin Rusya ve şirketlerine not vermesini yasakladığını söyledi.
  • 16.03.2022, 13:53:33
  • Güncelleme: 3 ay önce
AB, Rus şirketlerinin derecelendirilmesini yasakladı

Komisyon yaptığı açıklamada, “Bu yaptırımlar Kremlin üzerindeki ekonomik baskıyı daha da artıracak ve Ukrayna'yı işgalini finanse etme kabiliyetini sekteye uğratacak.” Açıklamalarında bulundu.

Üç büyük küresel kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Global, Moody's ve Fitch, yasağı ihlal etmeleri durumunda Avrupa Birliği'nde faaliyet gösterme lisanslarını kaybetme olasılığıyla karşı karşıya kalacak.

Standard & Poor's Global, Reuters tarafından sorulduğunda komisyonun duyurusu hakkında yorum yapmayı reddetti. Fitch, “kredi derecelendirme kuruluşlarının ilgili tüm düzenlemelerine uygun olduğunu” söylerken, Moody's e-postalara veya telefon görüşmelerine yanıt vermedi.

Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yeni bir yaptırım turunda Rus milyarder Roman Abramovich ve diğer zengin Rus iş adamlarını da kara listeye aldı.

Birliğin resmi gazetesinde, yaptırımların üç Rus petrol şirketi Rosneft, Transneft ve Gazprom Neft'e yeni yatırımları da yasakladığı belirtildi.

Yasak, fosil yakıtları ve diğer hammaddeleri içerenler hariç, üç şirketle yapılan anlaşmaları içeriyor.