AB, Rus bankalarını SWIFT’ten çıkardı

Avrupa Birliği, 7 Rus bankasının uluslararası para transfer sistemi SWIFT'ten çıkarılmasını yayımladığı kararnameyle onayladı.
  • 02.03.2022, 15:45:30
  • Güncelleme: 8 ay önce
AB, Rus bankalarını SWIFT’ten çıkardı

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle almış olduğu yaptırım kararlarını uygulamaya başladı.

AB’nin 7 Rus bankasını uluslararası para transfer sistemi SWIFT'ten çıkarmasına yönelik yaptırımı AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Bank Otkriti, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) ve VTB BANK, SWIFT sisteminden çıkarılacak.

BANKALARA 10 GÜN SÜRE

Karar doğrultusunda bankaların işlemleri 10 gün sonra bitecekken, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun projelerine katılıma da yasak getirildi.

Rusya'daki herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye kullanımı için avro banknot sağlamak, tedarik etmek, aktarmak veya ihraç etmek yasaklandı.

"KARAR, PUTİN VE KREMLİN'E ÇOK NET BİR SİNYAL DAHA GÖNDERECEK"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün alınan önemli Rus bankalarının SWIFT ağıyla bağlantısını kesme kararı, Putin ve Kremlin'e çok net bir sinyal daha gönderecek." dedi.

Belçika merkezli SWIFT, finans kuruluşları arasındaki işlemlerin güvenli ve standart bir halde gerçekleştirilmesine imkan sağlarken, mevcutta 200'den fazla ülke ile 11 binden fazla finans kurumunun bağlı olduğu SWIFT ile sınır ötesi ödemelerin büyük kısmı gerçekleştiriliyor.

Rusya'nın söz konusu sistemden çıkarılması, Rus bankalarının ülke dışı ticari işleminin zorlaşması anlamına geliyor.

AB'NİN RUSSİA TODAY VE SPUTNİK'E YASAK KARARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

AB Konseyi, Rus medya kuruluşlarının İngilizce, Almanca, Fransızca ile İspanyolcayı da içeren yayınlarının "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ve AB karşıtı dezenformasyon ile bilgi manipülasyonu" sona erene kadar yasaklandığını açıkladı.

AB Resmi Gazetesi'nde de yayımlanan yasak kararında, bu kuruluşların kablo, uydu, IPTV, internet hizmet sağlayıcıları, internet video paylaşım platformları ve uygulamaları dahil her türlü mecrada yasaklandığı belirtildi.

“RUSYA ULUSLARARASI DEZENFORMASYON KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

Konseyin açıklamasında, "Rusya'nın sistematik bir uluslararası dezenformasyon kampanyası yürüttüğü, komşu ülkelerle ilgili gerçekleri çarpıttığı, bu ülkelerde istikrarsızlık yaratmaya çalıştığı" bildirildi.

Rusya'nın dezenformasyon ve manipülasyon çalışmaları kapsamında özellikle seçim dönemlerinde Avrupa'daki siyasi partileri, sivil toplumu, etnik azınlıkları, mültecileri ve demokratik kurumları hedef aldığı belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de yasaklı Rus medya kuruluşlarının yayınlarının güvenliğe ve kamu düzenine doğrudan tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Borrell, daha önce RT'nin editöryal yönetimine yaptırım getirdiklerini anımsatarak, Rus devletinin kontrolü altındaki basın kuruluşlarının faaliyetlerini hedef almanın AB açısından gerekli olduğunu belirtti.