AB'den İsrail'e yıkımları durdurun çağrısı

AB, İsrail'in Filistin'de okul yıkmasını "kabul edilemez" buldu.
  • 25.11.2022, 15:50:58
  • Güncelleme: 2 ay önce
AB'den İsrail'e yıkımları durdurun çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’daki Mesafir Yatta bölgesinde bir ilkokulu yıkmasının "kabul edilemez" olduğunu belirterek İsrail'e yıkımları durdurma çağrısını yineledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, 23 Kasım'da okulun yıkılmasından üzüntü duyulduğu ifade edildi.

Yıkımların uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğu ve çocukların eğitim hakkına saygı gösterilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "bu kabul edilemez olayın" 1200 Filistinlinin Masafer Yatta'dan zorla çıkarılması kararı sonrasında geliştiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "AB, İsrail'e yıkımları ve tahliyeleri durdurma çağrısında bulunmaktadır." denildi.

- İsrail’in Mesafir Yatta’daki tehcir politikası

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde, İsrail ordusu tarafından tehcir tehdidi ile karşı karşıya bulunan Filistinli bedevilerin yaşadığı Mesafir Yatta bölgesindeki İsfi İlkokulu'na öğrencilerin bulunduğu sırada baskın düzenlemişti.

İşgal güçleri, Mesafir Yatta yerlisi bedevi Filistinlilere hizmet veren, tuğla ve sacdan inşa edilmiş tek katlı okulun içindeki malzemelere el koymuş ve yapıyı "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkmıştı.

İsrail ordusu, 8 köyden oluşan ve çöl ikliminin hakim olduğu bu bölgeyi "918 No'lu Atış Alanı" adı altında askeri bölge ilan ederek 2 binden fazla Mesafir Yatta yerlisini çeşitli yollarla evlerinden kovmaya çalışıyor.

Bu kapsamda bugüne kadar yerli Filistinlilerin barındığı onlarca ev, yapı ve tarım tesisini yerle bir eden İsrail, imkanların son derece kısıtlı olduğu bu bölgeye elektrik ve su gibi en temel hizmetlerin bile ulaştırılmasına engel oluyor.

  • Kaynak: AA