3 ülke daha Türkiye için harekete geçti

Yunanistan, Azerbaycan, Çin, Pakistan'ın ardından Polonya, Romanya ve Litvanya da Türkiye'deki depremzedeler için yardım göndereceklerini duyurdu.
  • 06.02.2023, 12:50:10
  • Güncelleme: 1 ay önce
3 ülke daha Türkiye için harekete geçti

Polonya, Romanya ve Litvanya, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Türkiye'ye yardım gönderecek.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Twitter hesabında, "Türkiye'ye yardımımızın kabulüne dair resmi onay aldık. İtfaiyeciler bugün Türkiye'ye gidecek." paylaşımında bulundu.

Kaminski, Polonya'dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin, Türkiye'ye gönderileceğini kaydetti.

Romanya hükümeti de Türkiye'ye yardım ekipleri göndereceğini açıkladı.

Romanya Acil Durumlar Komitesi, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile istişarenin ardından, depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceklerini duyurdu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielus Landsbergis de depremden büyük üzüntü duyduğunu belirterek "Litvanya olarak kurtarma ve yardım operasyonuna destek olmak için çadır, battaniye ve tıbbi hizmetler sağlamaya hazırız." ifadesini kullandı.

Deprem sonrası Türkiye'ye yardım göndereceğini açıklayan ülkeler

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından birçok ülke Türkiye’ye yardım için harekete geçti.

Azerbaycan, Rusya, Çin, İsrail, Pakistan, Kazakistan, ABD, İran, KKTC, İtalya, Yunanistan, Polonya, Romanya ve Litvanya Türkiye'ye yardım göndereceğini açıklayan ülkeler arasında yer alıyor. 

 

pic.twitter.com/y693SRvJeQ

— Ortadoğu Haber (@haberortadogu) February 6, 2023 ">http://