IŞİD, Deyrizor'da 12 Esed rejimi askerini öldürdü

Rusya’nın yoğun hava saldırılarına rağmen Suriye çölünde saldırılarına devam eden IŞİD, 12 Esed rejim askerini öldürdü. 12 askerin ise kayıp olduğu bildirildi. 

  • 24.02.2021, 14:08:18
  • Güncelleme: 11 ay önce
IŞİD, Deyrizor'da 12 Esed rejimi askerini öldürdü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynaklarının bildirdiğine göre, Rus jetlerinin Deyrizor vilayetindeki El Shawla çölündeki ve Halep-Rakka-Hama üçgenindeki diğer IŞİD mevzilerine yoğun saldırılar düzenledikleri bildirildi. SOHR, Suriye çölünün dağınık bölgelerinde askeri operasyonlar devam ettiğini kaydetti. 

Son 24 saatteki 90’a ulaşan Rus hava saldırısına rağmen IŞİD'in Halep-Rakka-Hama üçgeninde gerçekleştirdiği saldırılarda 9 rejim askerini öldürmesini engelleyemedi. Ayrıca 12 rejim askerinden oluşan başka bir grupla iletişim kesildi. Askerlerin, IŞİD tarafından mı ele geçirildikleri yoksa çölde yollarını mı kaybettikleri henüz bilinmiyor.

Deyrizor'un doğu kırsalındaki El Mayadeen çölünde IŞİD tarafından yerleştirilen mayının patlaması sonucu dün 3 rejim askeri ve rejime bağlı milisler öldürüldü. Öte yandan SOHR aktivistleri, dün Rus jetlerinin Hama ve Deyrizor çölüne yaptıkları hava saldırılarında 10 IŞİD üyesinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

24 Mart 2019'dan bu yana, SOHR, en az iki Rus ve Suriye vatandaşı olmayan 145 İran destekli milis dahil en az 1.352 rejim askerinin ve rejim yanlısının öldürüldüğünü belgeledi. Hepsi, Fırat'ın batısında Deyrizor, Humus ve Al-Suwaidaa çöllerinde IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda, bombalamalarda ve pusuda öldürüldü.

Ayrıca, Mart 2019'un sonundan bugüne kadar petrol alanlarında çalışan 4 sivil, 11 çoban ve 4 sivilin daha IŞİD unsurlarının saldırılarında öldürüldüğü belgelendi. Aynı dönemde saldırı ve bombardımanlarda 764 IŞİD üyesi öldürüldü.

Çeviri: Emirhan Kemendi