Fetih Hareketi Sözcüsü Abdulfettah Devlet, Amerika Birleşik Devletleri'nin Gazze sahilinde kurduğu geçici limanı kullanıma açtığını duyurmasının ardından açıklama yaptı.

Devlet, ABD'nin geçici limanı devreye sokmasının İsrail'in Refah Sınır Kapısı'nı işgalini ve Gazze'nin tamamen izole edilmesini güçlendirdiğini belirtti.

Washington'un geçici liman projesinin Refah'a saldırısını sürdürmesine imkan sağlayan alternatifler üretmek ve Gazze Şeridi'nin tümüne hakimiyet hedefli olduğunu kaydeden Devlet, "Gazze'ye yardım için en uygun tercihlerden biri akan kanın ve saldırıların durması, geçici limana kıyasla daha işlevsel ve ana yardım kapısı olan Refah Sınır Kapısı'nın ele geçirilmemesidir" dedi.

Devlet, ABD'nin Gazze Şeridi'ne açılan tüm kapıları açma gücüne sahip olduğunu ancak bunu yapmak yerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya Gazze halkına yönelik insani felaketi daha da artırmak ve katliamlarını sürdürmek üzere hizmet ettiğini vurguladı.

İsrail'de halk, ateşkes ve esir takası anlaşmasını destekliyor İsrail'de halk, ateşkes ve esir takası anlaşmasını destekliyor

Geçici Liman Filistinlilerin tehciri için olabilir

Fetih Sözcüsü Devlet, "Liman, insani, gönüllü yada zorla olmak üzere hangi isim altında olursa olsun halkımızın tehciri için kullanılma çabası için olabilir" ifadesini kullanarak, Filistinlilere insani yardımların ulaştırılması dışında geçici limanla ilişkide olmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan Hamas Hareketi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu geçici limanın karadan tüm kapıların açılmasına alternatif olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Filistin topraklarında hangi güç olursa olsun, askeri bir varlığı reddettiklerini vurgulayan Hamas, geçici liman da dahil olmak üzere yardımların girişine ilişkin hiçbir yolun, Filistinlilerin gözetimi altında olmak üzere tüm kara kapılarının açılmasına alternatif olamayacağını vurguladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), geçen cuma yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde ABD tarafından kurulan geçici limandan tırlarının yardım taşımaya başladığını duyurmuştu.

Editör: Orta Doğu Haber